Úvodní stránka > Aktuality > Budoucí důstojníci 13. dělostřeleckého pluku „ve výrobě“

Budoucí důstojníci 13. dělostřeleckého pluku „ve výrobě“

Právě skončila tří týdenní odborná stáž studentů Univerzity obrany u dělostřelců v Jincích, pod vedením 131. dělostřeleckého oddílu. Pro studenty to byla první zkušenost s dělostřeleckou praxí, protože se kanonýrské odbornosti věnují teprve od října loňského roku. Vojáci měli možnost si osahat vojenskou techniku, se kterou budou v budoucnu pracovat.

Než ale k útvaru nastoupí, musí zvládnout ještě jeden rok na Univerzitě a státní závěrečné zkoušky. Před dopracováním se ke státním zkouškám, budou u útvaru celkem 3x, kdy při poslední stáži se studentům nabídnou systematizovaná místa a v srpnu 2019, při splnění výše zmíněných podmínek, nastoupí k útvaru jako plnohodnotní členové 13. dělostřeleckého pluku.

Vojáci tuto stáž hodnotí velmi pozitivně. První týden se vše točilo okolo dělostřeleckého průzkumu, druhý týden prováděli především palebnou službu tzn. činnost u děla a třetí týden byl o činnosti v palebném postavení. Pro studenty je to výborná zkušenost. Mnozí se již po první návštěvě pluku rozhodnou jaké dělostřelecké funkci by se chtěli po škole věnovat. Některým se zalíbil dělostřelecký průzkum, jiným zase činnost okolo děla.

Podle kapitána Karla Šilingera z Univerzity obrany, 13. dělostřelecký pluk s Univerzitou obrany spolupracuje díky velení obou celků. „V oblasti stáží nám pluk vychází vstříc, dokonce, co se týče přednáškové činnosti, k nám na Univerzitu vysílají své odborníky. Spolupráce je v současné době na velmi dobré úrovni.“ kpt. Ing. Karel Šilinger, Ph.D.

Univerzita obrany je na oplátku pro dělostřelce jakýsi poradní orgán. V minulém roce byl na univerzitě domluven kurz počtářů a účastníci si ho pochvalovali.

Kapitán Šilinger na závěr podotkl: „Dříve měli praxi pouze ve Vyškově, teď jí mají u 13. dělostřeleckého pluku a mohou tak poznávat i denní život útvaru. Studenti to chválí, nejsou naštvaní, že sem jednou půjdou, jsou rádi, co všechno jim ta stáž ukázala, že se není čeho obávat, ale je se na co těšit.“

Studenti dělostřelecké odbornosti z Univerzity obrany se v průběhu kurzu vyjádřili prostřednictvím velitele skupiny takto: „Tato stáž nám rozšířila obzory. Pomohla pochopit a umožnila aplikovat naše teoretické znalosti ze školy v praxi. Seznámili jsme se se životem na útvaru a i s lidmi, kteří tady slouží. Zároveň nám bylo umožněno vyzkoušet si jednotlivé dělostřelecké profese. Díky tomu jsme si uvědomili, jakým směrem bychom se v rámci dělostřelectva chtěli ubírat. Když si tyto věci nevyzkoušíte naživo, tak nevíte do čeho jdete. Na závěr budu mluvit za všechny účastníky kurzu, když řeknu, že navzdory špatné pověsti Jinec nás realita na útvaru příjemně překvapila.“ - rtn. Jindřich Böhm, student 4. ročníku na katedře palebné podpory Univerzity obrany.

Autor: kpt. Martin Sůva

Fotogalerie

Nahoru