Dělostřelci slavili kulaté výročí a svatou Barboru

aktuality176_10_full.jpg
  • 5.12.2013
  • Michal Abrhám

Jinečtí dělostřelci si minulý týden ve středu 4. prosince připomněli 10. výročí založení útvaru a svoji patronku, svatou Barboru, již v nové organizační struktuře 13. dělostřeleckého pluku Jaselského. Ten vznikl prvním dnem měsíce prosince v návaznosti na organizační změny v Armádě České republiky.

Právě při této příležitosti ocenil velitel pluku plukovník Jan Třináctý dlouhodobou a zodpovědnou práci více jak sto dvaceti příslušníků útvaru Pamětními odznaky a mincemi. Vojáky na slavnostním nástupu dekoroval společně s náčelníkem dělostřelectva Armády České republiky plukovníkem Ivanem Mrázem a starostou Jinec panem Josefem Hálou. Plukovník Třináctý na adresu vojáků především zdůraznil:

 „Vážím si vaší práce. Když bylo potřeba, dokázali jsme zabrat jako jeden tým a často neřešitelné úkoly splnit se ctí. A to jak při odstraňování následků letošních povodní, cvičeních ve vlastní odbornosti, tak při nasazení v zahraničních operacích. Tím jsme znovu potvrdili, že jsme profesionálové a velení Armády České republiky se na nás může plně spolehnout“.

 Po slavnostním nástupu sedm osmičlenných družstev změřilo svoje síly v dělostřeleckém trojboji. Hlavní disciplína, tažení třicetitunové houfnice Dana vlastní silou, prověřila na padesátimetrové trati především houževnatost a fyzičku kanonýrů. V celkovém hodnocení zvítězilo družstvo ze 131. dělostřeleckého oddílu. A jak konstatovali sami vojáci:

„Letos byla větší zima, ale neklouzalo to tak jako v loni“.  

Vyvrcholením oslav byl humorně ztvárněný dělostřelecký soud v podobě divadelního představení, v němž se v hlavní roli představila herečka Bára Štěpánová, která již po páté v Jincích dohlížela na regulérnost pasování vojáků do cechu kanonýrů 13. dělostřeleckého pluku. A jak vlastně tradice svaté Barbory vnikla? To si všichni přítomní hned v úvodu připomněli dobovou scénkou v režii kaplana nadporučíka Pavla Brichty.

„Tradice je potřeba si připomínat a ctít. Je v nich bojový odkaz, náš vzor i výchovný a motivační aspekt. V tomto směru máme my dělostřelci na co navazovat“, zdůraznil  po představení zástupce velitele pluku podplukovník Jiří Kývala. Právě on měl celou přípravu a organizaci akce na starosti. 

Pozvání plukovníka Jana Třináctého přijala celá řada hostů. Mezi nimi byl i válečný veterán - přímý účastník bitvy u polského Jasla a Dukelského průsmyku brigádní generál Miloslav Masopust, velitel Velitelství výcviku -Vojenské akademie ve Vyškově brigádní generál Ján Kožiak, náčelník dělostřelectva AČR plukovník Ivan Mráz a velitelé útvarů z AČR.  Mezi hosty nechyběli ani starostové z okolních obcí v čele se starostou Jinec Josefem Hálou, členem rady města Příbrami Jurajem Molnárem a první velitel 13. dělostřelecké brigády plukovník Jaroslav Vácha.  

Popis foto:

  1. Slavnostní nástup v Jincích u příležitosti 10. výročí založení útvaru a svátku sv.Barbory;
  2. ZV 13.dp pplk. Jiří Kývala podává hlášení veliteli 13.dp plk.gšt. Janu Třináctému;
  3. Pozvaní hosté sledovali slavnostní akt z tribuny;
  4. Velitel 13.dp plk.gšt. Jan Třináctý společně s náčelníkem dělostřelectva AČR plk. Ivanem Mrázem ocenil práci vojáků Pamětními odznaky 13.db;
  5. Velitel 13.dp plk.gšt. Jan Třináctý společně s náčelníkem dělostřelectva AČR plk. Ivanem Mrázem ocenil práci vojáků Pamětními odznaky 13.db;
  6. Kpt. Miloslav Viktora a nrtm. Jiří Pospíšil v prvorepublikových uniformách u děla;
  7. Všechny disciplíny dělostřeleckého trojboje byly na čas  1. tažení houfnice Dana vlastními silami, 2. převalování pneumatiky a 3. běh na čtyřlyžích;
  8. Dělostřelecký trojboj;
  9. Dělostřelecký trojboj;
  10. Scénka o svaté Barboře;
  11. Pozvaní hosté společně s vojáky sledovali dělostřelecký soud;
  12. Velitel 13.dp plk.gšt. Jan Třináctý pasoval celkem 12 vojáků do cechu kanonýrů 13.dp;
  13. Herečka Bára Štěpánová v roli svaté Barbory;
  14. Společné foto - dělostřelecký soud společně s Bárou Štěpánovou.

Fotogalerie