Dělostřelectvo perspektivu má

aktuality81_01_full.jpg
  • 18.10.2010
  • Michal Abrhám

Jednou z posledních zastávek ministra obrany Alexandra Vondry na cestách po útvarech a zařízeních Armády České republiky se v pondělí 18. října 2010 stala 13. dělostřelecká brigáda. Alexandra Vondru v doprovodu náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Vlastimila Picka a velitele Společných sil generálmajora Hynka Blaška v Jincích přivítal velitel 13.dělostřelecké brigády plukovník gšt. Jan Třináctý. Ten ministra obrany a jeho doprovod nejprve v krátkém brífinku seznámil s historií a s hlavními úkoly, které brigáda plní doma i v zahraničí, dále se současnou strukturou brigády a s organizačními změnami plánovanými od ledna příštího roku. Na jeho vystoupení  navázal přednosta Újezdního úřadu Vojenského újezdu Brdy podplukovník Emil Rybárik, který ministra Vondru informoval o vojenském výcvikovém prostoru, jenž dělostřelecká brigáda využívá k všestrannému výcviku vojáků. Dále upřesnil, že dělostřelecká střelnice slouží k ostrým střelbám ze všech ráží dělostřeleckých zbraní v Armádě ČR, má devatenáct palebných postavení, sedm pozorovatelen a tři cílové plochy - Brdu, Jordán a Tok.

Na nástupišti si pak Alexandr Vondra prohlédl hlavní druhy techniky, výzbroje a výstroje, včetně dělostřeleckého radiolokátoru ARTHUR, a návštěvu ukončil setkáním s vojáky.

„Počítám s vámi, proto vás prosím, vydržte. Vím, že jste svaly této armády, a ty přece musejí něco vydržet,“ řekl dělostřelcům Alexandr Vondra. „Víte dobře, že resort obrany se v současné době nachází ve složité situaci a v příštím období to nebude pro nikoho z nás jednoduché. Věřte mi, že se snažím najít takové východisko, které by bylo smysluplné a co nejméně se dotklo vás, tedy vojáků.“ Další dotaz směřoval na existenci dělostřelců v budoucí organizační struktuře armády, na který ministr Vondra odpověděl naprosto jednoznačně: “Dělostřelectvo perspektivu má“.

Fotogalerie