Úvodní stránka > Aktuality > Jinečtí dělostřelci slavili svátek své patronky – svaté Barbory

Jinečtí dělostřelci slavili svátek své patronky – svaté Barbory

Na letošní neděli připadá svátek svaté Barbory. Svou patronku si tento den připomínají nejen havíři, ale také všichni ohněleti, ohněstrůjci a především dělostřelci. Tento svátek si každoročně připomíná i náš jediný dělostřelecký pluk české armády. V Jincích jej letos oslavili už ve čtvrtek 1. prosince.

Součástí této tradice je i pasování nových příslušníků jednotky do cechu kanonýrského. Tentokrát tzv. „Collegium kanonýrů, ohněletů a ohňostrůjců hejtmanství tamtéž korouhve Jinecké“ udělilo přijímací glejt osmi čekatelům.

Poté byl zaplněný kinosál v Jincích svědkem tradičního dělostřeleckého soudu sv. Barbory. Soudní líčení, které se konalo se všemi předepsanými atributy, tedy za účasti hlavních soudních osob a předsedal mu zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku „Jaselského“ plukovník Jiří Kývala, skončilo odsouzením všech obžalovaných ke službě ve 13. dělostřeleckém pluku v Jincích.

Symbolickému aktu předcházela krátká divadelní scénka o vzniku hlavní zbraně současných kanonýrů s názvem DANA - tedy 152mm samohybné kanónová houfnice. Nutno dodat, že postavu svaté Barbory ztělesnila opět herečka Bára Štěpánová. Ta potvrdila, že do Jinců přijela už po sedmé a ráda se sem vrátí i v příštím roce. Ocenila skvěle zpracované divadelní představení i dělostřelecký soud, ve kterém také účinkovala.

Na závěr podvečerní části předal plukovník gšt. Roman Náhončík - velitel 4. brigády rychlého nasazení, příslušníkům čety dělostřeleckého průzkumu červené barety, protože ukončili výsadkovou přípravu a stali se tak vlastně i vojáky se dvěma odbornostmi.

 „Každým rokem se snažíme na svátek svaté Barbory připravit atraktivní program i doprovodné soutěžní disciplíny v rámci tradičního dělostřeleckého víceboje. To proto, aby soutěž bavila nejen hlavní aktéry, ale také ty, kteří je přišli povzbudit,“ uvedl jeden z organizátorů akce, kapitán Miloslav Viktora.

Autor: Převzato z www.army.cz

Fotogalerie

Nahoru