Úvodní stránka > Aktuality > K dělostřelcům dorazila ”První republika“

K dělostřelcům dorazila ”První republika“

V pondělí 21. listopadu a v úterý 22. listopadu proběhla v Posádkovém domě armády v Jincích putovní výstava fotografií předního českého fotografa Angela Purgerta s názvem ”První republika“. Tato akce byla zorganizována na podporu rodiny těžce nemocného vojáka, který do nedávna patřil mezi dělostřelce.

Angelo Purgert zahájil výstavu v pondělí 21. prosince jednu hodinu po poledni. Za přítomnosti velení pluku a několika desítek vojáků zdůraznil smysl této akce a v krátkosti popsal její historii.

Jince se tak zařadili mezi několik málo míst, kde již výstava v minulosti proběhla jako např. v Grandhotelu Pupp, Obecním domě a Paláci Lucerna.

Mezi vojáky slavila vernisáž veliký úspěch nejen pro svůj účel, ale i proto, že byla k vidění umělcova slavná fotografie ”Dáma s psíkem“, která se dostala do stálé sbírky Národního muzea fotografie České republiky.

Koupí fotografie či pohledu měli vojáci možnost přispět svému kamarádovi na lepší bydlení. Za vybrané peníze totiž nakoupí stavební materiál a nemocnému vojákovi tak pomůžou opravit rodinný dům. Za necelé dva dny výstavy se vybraná suma dostala do desetitisíců korun.

Zástupce velitele plukovník Jiří Kývala zhodnotil tuto událost jako velice kladně a řekl: „Jsem velmi rád, že naši vojáci drží při sobě, mají srdce na pravém místě“.

Autor: kpt. Martin Sůva

Fotogalerie

Nahoru