Úvodní stránka > Aktuality > Nová Sněžka-M u dělostřelců v Jincích

Nová Sněžka-M u dělostřelců v Jincích

Během letošního roku převzal 13. dělostřelecký pluk v Jincích první modernizovaný průzkumný a pozorovací komplet Sněžka-M. Završen tak byl několikaletý program vývoje a zkoušek, jehož hlavním realizátorem je státní podnik VTÚ, konkrétně jeho Vojenský technický ústav výzbroje a munice ve Slavičíně. V prostředku Sněžka-M získává Armáda ČR moderní průzkumný systém, poskytující kvalitnější průzkumné informace umožňující zapojení do vyšších systémů velení.

Průzkumný a pozorovací komplet PzPK Sněžka je ve výzbroji české armády v počtu deseti kusů již od roku 1995. Za tu dobu se ale požadavky na kvalitní nejen dělostřelecký průzkum pozemního bojiště výrazně zvýšily a Sněžka v původní konfiguraci přestává být schopná všechny plnit s kvalitou odpovídající podmínkám moderního způsobu boje. V roce 2012 byl proto ve spolupráci se zmíněným VTÚVM ve Slavičíně a dalšími subjekty zahájen program radikální modernizace zaměřené nejen na senzorové a komunikační vybavení, ale také na zvýšení komfortu obsluhy kompletu. V roce 2014 podstoupil první modernizovaný komplet úspěšně podnikové, kontrolní i vojskové zkoušky a nyní je zaváděn zpět do výzbroje AČR.

Modernizace Sněžky je řešena náhradou některých systémů a komponent a integrací nových systémů do stávajících vozidel z výzbroje 13. dělostřeleckého pluku s tím, že v mnoha ohledech jsou využity systémy a komponenty použité i při modernizaci dělostřeleckého průzkumného prostředku LOS-M. Jako prototyp posloužila Sněžka číslo 6. I ve verzi Sněžka-M je tedy jako platforma použito upravené „sedminápravové“ vozidlo BVP-1 se zvětšenou nástavbou, které ale prošlo kompletní generální opravou a úpravami umožňujícími instalaci nového vybavení.

Zdroj: A report 11/2015

Technicko - taktická data:

Délka: 7 505 mm
Výška: 3 165 mm
Šířka 3 240 mm
Rozsah pracovních výšek senzorů: 3 595 - 14 250 mm
Celková hmotnost: 17 100 kg
Dojezd: 550 - 600 km
Posádka: 4 osoby

 

Fotogalerie

Nahoru