Home page > Aktuality > Pardubičtí dělostřelci stříleli v Brdech

Pardubičtí dělostřelci stříleli v Brdech

Čtrnáctidenní vyvedení vojsk 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z  Pardubic do Vojenského výcvikového prostoru Brdy vyvrcholilo ve dnech 26.- 27. března taktickým cvičením dvou palebných baterií s bojovou ostrou střelbou.

Cvičení, které řídil velitel oddílu major Jiří Kývala, bylo prověrkou připravenosti a sladěnosti a zároveň vyvrcholením výcviku 1. a 2. palebné baterie 152 mm samohybných kanónových houfnic. Plnění jednotlivých palebných úkolů probíhalo z různých palebných postavení z jedné i druhé strany výcvikového prostoru a to ve dne i v noci. Vojáci museli často překonávat únavu, fyzické vyčerpání a drsné podmínky brdského prostoru. I když samotné střelby komplikovala špatná viditelnost a husté sněžení, mohl velitel oddílu při vyhodnocení konstatovat, že stanovené úkoly byly splněny. 

Součástí vyvedení vojsk byla i vševojsková příprava při níž dělostřelci zvládli výcvik v řízení bojových a kolových vozidel, speciální cvičení střeleb z ručních zbraní za pohybu, ženijní přípravu  a ochrana proti zbraním  hromadného ničení.

Ve středu 26. března se cvičení zúčastnil nově nastupující zástupce velitele Společných sil – velitel pozemních sil plukovník Miroslav Žižka, který společně s velitelem 13.dělostřelecké brigády plukovníkem Jánem Kožiakem zhlédl činnost 1. palebné baterie v palebném postavení v prostoru Sýkorky a následně ostré bojové střelby. Na hlavním místě velení oddílu se plukovník Žižka zajímal o řízení palby s použitím automatizovaného systému řízení palby ASPRO a v prostoru pozorovatelny Hřebeny ho velitel baterie dělostřeleckého průzkumu seznámil s činností průzkumného družstva. Taktického cvičení 131. smdo v Brdech se plukovník Žižka zúčastnil po dopolední části programu, ve kterém ho plukovník Kožiak v krátkém dokladu seznámil s 13.dělostřeleckou brigádou a s hlavními plněnými úkoly. V následné diskusi s hlavními funkcionáři brigády se plukovník Žižka zajímal o výcvik, o dělostřelecké zbraňové systémy a průzkumné prostředky, o nasazení vojáků v zahraničních misích a o novou výstavbu základny pozemních sil v Jincích. Dále chtěl budoucí velitel pozemních sil otevřeně slyšet jaké problémy dělostřelce nejvíce trápí.  Ještě předtím než odejel z posádky si  prohlédl jinecká kasárna a to především nově zrekonstruované služební objekty 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu, parky vojenské techniky a posádková zařízení.

Fotogalerie

Nahoru