Úvodní stránka > Aktuality > Patronka kanonýrů opět v Brdech

Patronka kanonýrů opět v Brdech

Dělostřelci prožili svátek své patronky Sv. Barbory ve velkých oslavách. Připomínali si, proč se Barbora stala patronkou dělostřelců a jak se z ní stala světice. Slavili nejen sv. Barboru, ale také 14. výročí založení útvaru, které na tento tohoto roku připadá.

Po dopoledních ceremoniích na vojáky čekal tradiční dělostřelecký víceboj, který prověřil nejen jejich vytrvalost, ale také sílu, obratnost a přesnost. Na zemi, ve vzduch, s raněným na zádech a ještě s helmou, 15 kilovou vestou a samopalem. To je jen skromný výčet disciplín, které vojáci absolvovali.

Odpoledne patřilo dělostřeleckému soudu sv. Barbory. Každý rok před soudem stanou čtyři příslušníci
13. dělostřeleckého pluku, kteří jsou pasováni do cechu kanonýrského. Ani letos tomu nebylo jinak. Žalobce byl tento rok na vojáky obzvláště tvrdý, ale obhajoba byla velmi dobře připravena. Poté co všichni pronesli své, vážený předseda soudu, kterého ztělesňoval velitel 13. dělostřeleckého pluku pan plukovník Ivan Mráz, vynesl rozsudek. Všichni obžalovaní měli jeden trest společný a tím je služba u 13. dp, podle prohřešků vojáka, minimálně však 10 let „natvrdo“. Svatá Barbora, která má u soudu vždy poslední slovo a může jeho rozhodnutí zvrátit, nezasahovala a nechala vojáky napospas osudu. Poprvé tuto roli ztvárnila herečka a moderátorka Barbora Mottlová.

 

Modlitba ke Sv. Barboře:

 

Patronko Ty kanonýrů,

v boji, ve válce i v míru

v Tvou pomoc se utíkáme,

o lásku Tvou Tě žádáme.

Až Tě budem vzývat v boji,

drž nad námi ruku svojí,

dej, ať vždycky zvítězíme,

domů ve zdraví se vrátíme.

 

Text: kapitán Martin Sůva, foto: kapitán Zdeněk Kreysa

Fotogalerie

Nahoru