Úvodní stránka > Aktuality > První dobrovolné cvičení u dělostřelců

První dobrovolné cvičení u dělostřelců

V říjnu letošního roku u 13. dělostřeleckého pluku proběhlo historicky první dobrovolné vojenské cvičení vojáků dobrovolných záloh dělostřeleckých odborností, včetně ostré střelby z děl.

V červenci letošního roku v souvislosti s novou brannou legislativou vznikla nová možnost, jak zapojit příslušníky záloh do vojenského života. Touto možností je kromě zapojení se do některé z jednotek Aktivních záloh i vykonání dobrovolného vojenského cvičení. Tato možnost není určena jen pro budoucí vojáky v záloze, kteří nemají vykonanou základní vojenskou službu, ale také pro bývalé vojáky, kteří si chtějí oprášit své vojenské znalosti a dovednosti a nemohou se z jakéhokoliv důvodu zapojit do činnosti jednotky AZ ve své odbornosti. Právě takovou nabídku dal velitel 13. dělostřeleckého pluku jeho bývalým příslušníkům a několik z nich této příležitosti využilo.

Všechno začalo 10. října v posádce Vyškov, kde se v ranních hodinách hlásili tři bývalí vojáci z povolání k nástupu na dobrovolné vojenské cvičení. Ve Vyškově absolvovali nutné administrativní a logistické procedury a již po poledni se vydali na cestu do VÚj Hradiště, kde byl vyveden 13. dělostřelecký pluk plnící nácvik střelby a řízení palby. První večer byl ve znamení adaptace na nový kolektiv a režim vojenského života, avšak na vojácích dobrovolných záloh bylo od první chvíle znát, že se vrací do důvěrně známého prostředí a prakticky ihned se sžili se svými profesionálními kolegy.

Druhý den čekal vojáky první z hlavních úkolů stanovených velitelem pluku a to střelby z ručních zbraní v rámci pěší roty aktivních záloh při KVV Praha. I díky tomu, že se střelba prováděla ze, našim záložákům, dobře známým Sa vz. 58 a Piv z. 82 vše probíhalo hladce a po seznámení se s novými trendy v manipulaci se zbraněmi všichni úspěšně splnili předepsaná cvičení ostrou střelbou.

Další den přišlo to, na co všichni dobrovolníci netrpělivě čekali, konečně se setkali se starou známou 152 mm houfnicí vz. 77. První den ještě probíhal výcvik samostatně, tak aby měli vojáci čas si staré vědomosti v klidu oprášit, bez odpovědnosti za hodnocení celé jednotky. Vše však proběhlo na výtečnou a již třetí den, byla naše dobrovolná obsluha plně začleněna do jedné z cvičících dělostřeleckých baterií. Po několika denní přípravě přišel ten den, kdy bylo nutné znovuobjevené dovednosti prokázat v rámci kontrolního cvičení, nutného pro připuštění k ostré střelbě, i tento úkol zvládla obsluha dobrovolných záloh bez zaváhání a tak došlo i na pověstnou třešničku na dortu, ostrou střelbu z děl.

Následující dva dny se dobrovolníci nezastavili, jelikož cvičící 132. dělostřelecký oddíl procvičoval poskytování palebné podpory ve prospěch mechanizované brigády v útočné operaci, jednalo se o plnění palebných úkolů o značných spotřebách a velké intenzitě střelby, avšak i tímto testem fyzických, psychických i morálních vlastností prošli příslušníci dobrovolných záloh se ctí. Důkazem úspěchu prvního dobrovolného cvičení konaného u dělostřeleckého pluku je hodnocení velitele cvičícího 132. dělostřeleckého oddílu, který prohlásil, že obsluha dobrovolných záloh plně zapadla do cvičící jednotky a přispěla tak, k úspěšnému splnění úkolu celého oddílu.

Text a foto: nadporučík Mgr. Jakub RYBÁŘ

Fotogalerie

Nahoru