Speciální příprava štábu ve Špindlerově Mlýně

aktuality64_03_full.jpg
  • 5.2.2010
  • Michal Abrhám

Ve dnech 1.- 3. února 2010 se ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších uskutečnila Odborná příprava velitelů a příslušníků štábu 13. dělostřelecké brigády.

„Cílem našeho třídenního pobytu v Krkonoších je naučit vás speciálním dovednostem potřebným pro zvládnutí pobytu v zimních podmínkách“, začal teoretickou část odborné přípravy tělovýchovný náčelník nadporučík Miloslav Viktora, kterého velitel 13. dělostřelecké brigády pověřil společně s praporčíkem Jiřím Pospíšilem  řízením celé akce. Tuto větu si však bezmála padesát příslušníků velitelství 13. dělostřelecké brigády společně s veliteli oddílů vyslechlo až poté, co absolvovali náročný čtyřkilometrový pochod, který začal nedaleko Špindlerova Mlýna v prostoru zvaném „Medvědí koleno“ a končil těsně pod krkonošskými hřebeny na Bradlerových boudách. Nutno dodat, že tato hodinová rozcvička v maskáčích a v hlubokém sněhu dala některým docela zabrat, a to výcvik ještě pořádně nezačal. Motivací k výšinám byl dobrý oběd, který po pobytu na zdravém vzduchu chutnal přímo královsky.

Po ubytování, vyzvednutí materiálu a nutném poučení o bezpečnosti ze speciální tělesné přípravy se celá skupina rozdělila na dvě části a vojáci v goratexu vyrazili do Krakonošova revíru. Jedni na speciálních skialpinistických lyžích a druzí na sněžnicích. Praktická příprava na sněhu a zvládnutí základů koordinace pohybů na výše uvedené výstroji bylo jen základem pro plánovaný noční přesun, při kterém se trénovalo zvládnutí stanoveného úkolu v týmu. Jednalo se o přesné předávání povelů, jejich opakování, sledování jestli někdo nevybočil z cesty či nemá technické nebo zdravotní potíže.

Následující den měl už každý určitou představu do čeho jde, ale ke zvládnutí pohybu na lyžích s tuleními pásy se přidaly drsné povětrnostní podmínky, silný mráz, hluboký sníh, které v nadmořské výšce kolem 1500 m prověřily fyzickou připravenost, pevnou vůli i zdravotní stav každého z nás. Nejdůležitější však bylo, že všichni dojeli do cíle a nikomu se nic nestalo.  Tím ale výcvik nekončil. Na pořadu dne bylo vyhledávání zavaleného v lavině, zhotovení záhrabu a výstup s nasazenými mačkami a se dvěma cepíny po ledopádu, samozřejmě všechno za velmi přísných bezpečnostních opatření. 

 „Cíl a úkoly odborné přípravy byly splněny a vojáci velmi dobře zvládli jednotlivé techniky a základy přežití v zimních podmínkách“, konstatoval při závěrečném vyhodnocení nadporučík Viktora, který dodal: „Pobyt na Bradlerových boudách také přispěl k upevnění vzájemných vztahů a k lepšímu poznání  mezi příslušníky štábu a veliteli jednotek a oddílů“.

Fotogalerie