Úvodní stránka > Aktuality > SVATÁ BARBORA, tradice, na kterou se u dělostřelců nezapomíná

SVATÁ BARBORA, tradice, na kterou se u dělostřelců nezapomíná

Svoji patronku Svatou Barboru a jedenácté výročí založení útvaru si ve čtvrtek 4. prosince připomněli vojáci 13. dělostřeleckého pluku společně s pozvanými hosty. Mezi nimi nechyběl veterán z 2. světové války brigádní generál Miloslav Masopust, který jako příslušník 5. dělostřeleckého pluku prošel bitvou u polského Jasla, dále velitel pozemních sil generálmajor Ján Gurník, náčelník dělostřelectva plukovník Ivan Mráz a starostové z okolních obcí v čele s Josefem Hálou. Generál Gurník byl na slavnostním nástupu zároveň oceněn za dlouholetou a významnou spolupráci s dělostřelci Pamětním odznakem 13. dělostřelecké brigády, který převzal z rukou velitele pluku plukovníka Jana Třináctého.

„Často se nestává, aby nadřízený byl oceněn za dobrou práci od svých podřízených, o to víc si toho vážím“, řekl k nastoupeným vojákům generál Gurník a dále dodal. „Vždy jsem věděl, že se na dělostřelce mohu spolehnout a to platí i v současnosti. Máte vysoký kredit nejen v rámci Armády ČR, ale i u našich koaličních partnerů v NATO. Že svoji práci umíte, jste letos znovu prokázali v měsíci červnu na největším cvičení Armády ČR na Doupově a v září na mezinárodním cvičení Saber Junction v Německu. Právem jsem na vás hrdý“.

Oslava, která trvala celý den, vyvrcholila tradičním humorně ztvárněným dělostřeleckým soudem, při němž plukovník Třináctý pasoval 13 vojáku do kanonýrského cechu. Ani letos na oslavě nechyběla herečka Bára Štěpánová, která v roli svaté patronky dohlížela na regulérnost pasování a družstvu, jež zvítězilo v dělostřeleckém víceboji a všem přítomným, zazpívala několik oblíbených písniček. Svůj srdečný vztah k jineckým vojákům před odjezdem vyjádřila několika slovy, která napsala do kroniky.

„Je mi tady u vás vždycky úžasně! Díky, Vaše Svatá Barbora Štěpánová“.

Fotogalerie

Nahoru