U Slivice válka v Evropě skončila

aktuality184_01_full.jpg
  • 12.5.2014
  • Michal Abrhám

Poslední výstřely 2. světové války v Evropě padly nad ránem 12. května roku 1945 u Slivice nedaleko městečka Milín. Právě v těchto místech se v sobotu 10. května 2014 konal pietní akt s  připomínkou rozsáhlé bitvy z posledních dnů války, kde se před děvětašedesáti  lety střetly jednotky hitlerovské branné moci se spojeneckými vojsky.

Akci pořádala Armáda České republiky, obec Milín, město Příbram, Okresní hornické muzeum v Příbrami a Klub vojenské historie a techniky Příbram ve spolupráci s Policií ČR, Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje a Českým svazem bojovníků za svobodu.

Pozvání na akci přijala řada významných hostů v čele s prvním místopředsedou Českého svazu bojovníků za svobodu plukovníkem Emilem Kulfánkem, senátorem Parlamentu ČR a hejtmanem Středočeského kraje Josefem Řihákem a zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálmajorem Františkem Malenínským. Na akci nechyběl ani bývalý náčelník Generálního štábu armádní generál Jiří Šedivý a starostové z okolních měst a obcí.

Pietní akt začal ve 12 hodin za zvuku fanfár svatohorských trubačů položením věnců u Památníku Vítězství u Slivice. Jménem Armády České republiky účastníky vzpomínky pozdravil generálmajor František Malenínský, který ve svém vystoupení vyzdvihl obrovské hrdinství a odvahu všech těch, kteří nám před šedesáti devíti lety vrátili drahocennou svobodu. Dále v návaznosti na události na Ukrajině zdůraznil, že svobodu a demokracii je potřeba bránit i v současném světě. Na jeho slova navázal ředitel Okresního hornického muzea v Příbrami Josef Velfl, který připomněl historické události a souvislosti posledních dnů války v tomto regionu.

Přesně ve 13,00 hodin byla zahájena očekávaná rekonstrukce bitvy, do které se zapojilo více než dvě stě účinkujících z řad členů klubů vojenské historie. Tito nadšenci v uniformách vojáků sovětské, americké a německé armády, v rolích partyzánů i vlasovců vtáhli do děje bezmála osm tisíc přítomných diváků.  Atmosféru válečných dnů přesvědčivě dotvářela i dobová technika, kde nechyběl střední tank T-34, německé samohybné dělo SdKfZ 11, obrněné automobily M8 Greyhound - přezdívané chrt, plejáda vozidel JEEP WILLYS a DODGE WC a řada dalších.

Současnou vojenskou techniku Armády České republiky v rámci připravených statických i dynamických ukázek předvedli vojáci ze 13. dělostřeleckého pluku z Jinec. Ti se divákům představili s dvěma samohybnými kanónovými houfnicemi DANA, ukázkou boje zblízka MUSADO, ručními zbraněmi a spojovacími prostředky. S ukázkou výstroje, výzbroje a používané techniky návštěvníky zaujali i vojenští policisté z Jinec.

Popis foto:

  1. Senátor Parlamentu ČR a hejtman Středočeského kraje Josef Řihák pokládá věnec k památníku;
  2. Zástupce náčelníka GŠ AČR generálmajor František Malenínský společně s armádním generálem Jiřím Šedivým pokládá věnec k památníku za AČR;
  3. Účastníci pietního aktu U Památníku Vítězství u Slivice;
  4. Generálmajor František Malenínský ve svém proslovu poděkoval všem bojovníkům 2.sv.války za navrácenou svobodu;
  5. Velký zájem byl o ukázky vojenské policie z Tábora;
  6. Samohybné kanónové houfnice DANA byly stále v obležení návštěvníků;
  7. Samohybné kanónové houfnice DANA byly stále v obležení návštěvníků;
  8. Rekonstrukce bitvy z konce 2. sv. války přilákala více než 8 tisíc návštěvníků;
  9. Vojáci z 13. dělostřeleckého pluku divákům předvedli v akci houfnici DANA a boj zblízka MUSADO.

Fotogalerie