Úvodní stránka > Aktuality > Ve vojenském pětiboji v Německu padl český rekord

Ve vojenském pětiboji v Německu padl český rekord

Vojenští pětibojaři Armády České republiky se zúčastnili ve dnech 7. až 11. září závodů na mistrovství německé armády. Po deseti letech padl nový český individuální rekord.

Mezinárodní mistrovství Německa ve vojenském pětiboji bylo závěrečnou prověrkou před říjnovými 6. světovými armádními hrami, které proběhnou v jihokorejském Mungyeongu. Ve velké konkurenci se neztratili ani naši závodníci.

Skvěle se předvedl poručík Jakub Rozsypal z 13. dělostřeleckého pluku Jince, který překonal letitý národní individuální rekord výborným výkonem 5166,9 bodů. Současně při tom si vytvořil osobní rekordy hned ve čtyřech z pěti disciplín.

V soutěži družstev zvítězilo Bělorusko, druzí byli domácí závodníci a třetí Rakousko, naši muži byli šestí. V soutěži žen zvítězilo Polsko, bohužel, české družstvo žen nebylo kompletní kvůli plnění služebních povinností a také zranění některých závodnic. 

České armádní barvy dále velmi dobře reprezentovali nadporučík Matěj Picka z 13. dělostřeleckého pluku Jince, svobodník Milan Wurst a desátník Ivo Vrba ze 73. tankového praporu Přáslavice a rotmistr Zdeněk Surovec ze 153. ženijního praporu Olomouc.


Vojenský pětiboj

Vojenský pětiboj byl založen v roce 1946 francouzským důstojníkem kapitánem Henrym de Brusem. Ten uspořádal sportovní soutěže výhradně pro armádu. Jeho pozornost byla věnována zejména vojenským fyzickým tréninkům. První soutěž organizoval sám, konala se v roce 1947 ve vojenském tělovýchovném středisku ve Freiburgu a síly měřily belgické, francouzské a nizozemské týmy. Od té doby se vojenský pětiboj skládá z těchto disciplín:

  1. střelba ze standardní pušky (200 či 300 m) – na přesnost a na rychlost (10 ran za 10 minut, 10 ran za 1 minutu),
  2. překážkový běh (500 m) – NATO dráha s 20 překážkami pro muže a 16 překážkami pro ženy,
  3. překážkové plavání (50 m) – se čtyřmi překážkami
  4. hod granátem – na přesnost (na 20, 25, 30, 35 metrů pro muže a na 15, 20, 25, 30 metrů pro ženy) a hod do dálky (muž mají hmotnost granátu 550 g a ženy 350 g),
  5. přespolní běh – muži běží 8 kilometrů a ženy 4 kilometry.

Zdroj: www.army.cz

Fotogalerie

Nahoru