Vítězství u Slivice

aktuality72_01_full.jpg
  • 11.5.2010
  • Michal Abrhám

Poslední výstřely 2. světové války v Evropě padly nad ránem 12. května roku 1945 u Slivice nedaleko městečka Milín. Právě v těchto místech se v sobotu 8. května tohoto roku konala připomínka historicky věrné rekonstrukce bitvy z posledních dnů války, kde se před pětašedesáti lety střetly jednotky hitlerovské branné moci se spojeneckými vojsky.

Akci pořádala Armáda České republiky, obec Milín, město Příbram, Okresní hornické muzeum a Klub vojenské historie Příbram ve spolupráci s Policií ČR, Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje, kluby vojenské historie a s Českým svazem bojovníků za svobodu.

Vzpomínkové akce se zúčastnila řada významných hostů v čele se senátory Parlamentu ČR Josefem Řihákem a Miroslavem Krejčou, poslankyní Evou Dundáčkovou a s ředitelem sekce plánování sil MO brigádním generálem Jiřím Balounem. Na akci nechyběli ani starostové z okolních obcí, představitelé společenských a zájmových organizací z regionu a velitelé útvarů z posádky Jince a Strakonice.

Pietní akt započal za zvuku fanfár svatohorských trubačů položením věnců u Památníku Vítězství na Slivici, Historické události a význam tohoto posledního druhoválečného střetu ve svém vystoupení připomněl brigádní generál Jiří Baloun, který dále vyzdvihl hrdinství všech těch, kteří tři dny po podepsání příměří zde svými životy zpečetili konečné vítězství.

Přesně ve 14,00 hodin byla zahájena očekávaná rekonstrukce bitvy, do které se zapojila více než stovka účinkujících z řad členů klubů vojenské historie. Tito nadšenci v uniformách vojáků sovětské, americké a německé armády, v rolích partyzánů i vlasovců vtáhli do děje bezmála desítku tisíc přítomných diváků.  Pyrotechnické výbuchy, výstřely z tanku T-34, nálet spojeneckého letadla na německé pozice a další dobová vojenská technika přesvědčivě dotvářely atmosféru válečného bojiště. I když se bitva letos konala na mnohem menším prostoru, nic jí to neubralo na její opravdovosti a provedení.

Současnou vojenskou techniku Armády České republiky v rámci připravených statických i dynamických ukázek předvedli vojáci ze 13. dělostřelecké brigády společně se svými kolegy z 25. protiletadlové raketové brigády, kteří se podíleli na organizaci a zabezpečení celé akce. K vidění byly nejen palebné a průzkumné pozorovací prostředky dělostřelců, ale i radiolokátor ARTHUR, topovozidlo a protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB.

Fotogalerie