Brdy pod dělostřeleckou palbou

aktuality109_08_full.jpg
  • 26.8.2011
  • Anonym

Ve dnech 22.- 26. srpna 2011 se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy uskutečnil nácvik střelby a řízení palby s bojovou ostrou střelbou úkolového uskupení 132. dělostřeleckého oddílu, jehož součástí byla  jedna palebná baterie 131. dělostřeleckého oddílu a minometná baterie 71. mechanizovaného praporu z Hranic na Moravě.

U dělostřelců se může zdát pravdivým známé vojenské pořekadlo, že na vojně se spěchá, aby se čekalo, a čeká, aby se spěchalo. Velké počítání, pak několik ran, kontroly a čekání. Dojem diametrálně odlišný od akčních snímků představujících moderní armády na mediálních obrazovkách.

Hodiny strávené v palpostech na žhavém slunci při teplotách více než 30° C ve stínu, dávaly všem účastníkům cvičení s pracovním názvem „First Contact“ pěkně zabrat. Denní zvýšená dávka dvou litrů vody byla obvykle vypita již po poledni. Otázkou je, zda se více opékaly obsluhy 120 mm minometů vz. 82 na prosluněné louce či vojáci pod pancířem 152 mmsamohybných kanónových houfnic vz. 77 Dana. Početný hmyz, především vosy, byl mimořádně přítulný. Cvičení probíhalo prakticky celý týden a obsluhy minometné baterie 71. mechanizovaného praporu z Hranic na Moravě měly již na počátku za sebou únavnou několikadenní cestu ve vlaku vyhřátém místy až na 50° C.

Zúčastněné dělostřelecké jednotky vytvářely úkolové uskupení složené ze dvou palebných baterií 132 dělostřeleckého oddílu, jedné palebné baterie 131 dělostřeleckého oddílu, radiolokační čety 13. dělostřelecké brigády a uvedené minometné baterie 7. mechanizované brigády. Palba byla vedena ze zakrytých palebných postavení pro minomety v prostoru Velkého Jeskřipce a pro děla v prostoru u Padrťských rybníků.

„Cvičení mělo za cíl sladění prvků koordinace palebné podpory a řízení palby“, shrnul  v krátkosti náčelník dělostřelectva Armády České republiky plukovník Ivan Mráz, který zároveň připomněl praxí potvrzenou potřebu dělostřelecké podpory pozemních sil v zahraničních operacích. Dále uvedl na pravou míru i nepodložené fámy o malé životnosti samohybných děl, které mají před sebou minimálně dalších deset let.

Cvičení, které řídil velitel 132. dělostřeleckého oddílu podplukovník Jan Cífka vyvrcholilo ve čtvrtek 25. srpna společnou střelbou všech jednotek úkolového uskupení na cílovou plochu Brda, a to s jednotným dopadem granátů a dělostřeleckých min. Děla vedla palbu na vzdálenost 13 a 18 km a minomety 2,8 km. Na přípravě se podílelo především středisko řízení palby, jemuž dodávaly informace průzkumné pozorovací komplety Sněžka a Los. V rámci cvičení se rovněž prověřovala činnost nových zapalovačů HS-94 pro granáty ráže 152 mm. Velitel brigády, plukovník gšt. Jan Třináctý, zdůraznil na závěr zásadní podíl vojáků na základních funkcích na úspěchu cvičení. Zároveň zmínil problematiku jak odchodů zkušených profesionálů, tak rekrutace nových vojáků v současných složitých ekonomických podmínkách.

V roli pozorovatelů se střeleb zúčastnili i techničtí specialisté ze základny oprav z Lázní Bohdaneč a z Jaroměře. Otázkou použitelnosti a bezpečnosti dělostřelecké munice se zabýval velitel muniční základny z Týniště nad Orlicí plukovník Jaroslav Jírů Lze předpokládat, že špičkové nasazení všech zúčastněných ve vyčerpávajících klimatických podmínkách bylo dobrým základem pro splnění dávného rčení „těžko na cvičišti, lehko v boji“.
 
Zdroj: Martin Koller, Radko Janata, Jiří Hokův
 
 

Fotogalerie