Brdy zažily mohutný přesun techniky, kolona měřila dvanáct kilometrů

aktuality182_01_full.jpg
  • 31.3.2014
  • Michal Abrhám

Dělostřelci zahájili první letošní cvičení s ostrou střelbou přesunem vojenské techniky přes brdský výcvikový prostor. Pětašedesátikilometrovou trasu zvládla kolona o délce dvanáct kilometrů za šest hodin.

Deset minut před devátou hodinou v pondělí 31. března ráno se vydalo 325 vojáků a 105 kusů techniky, mezi nimiž nechyběly nejsilnější zbraně dělostřelců – houfnice DANA – na cestu. Povel, který masu rozpohyboval, vydal velitel 131. dělostřeleckého oddílu podplukovník Pavel Louda.

První vyrazila rekognoskační skupina, po ní následoval předvoj tvořený dvěma třicetitunovými „Danami“. Jako v boji, i tady mělo každé vozidlo své místo. „Dvě samohybné kanónové houfnice, které tvořily takzvanou čelní pochodovou záštitu, zajišťují prostor. Kdyby se někdo chystal na konvoj zaútočit, budou ho bránit a tím vytvoří zbytku sestavy čas správně reagovat na vzniklou situaci,“ vysvětlil smysl rozmístění techniky v koloně podplukovník Jiří Kývala, zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku.

Hlavní síly vyjížděly za burácení motorů zahalené do oblaků z výfukových plynů v šesti baterijních proudech. Vozidla mezi sebou musela udržovat padesátimetrové rozestupy, jednotlivé skupiny pak oddělovaly kilometrové vzdálenosti. Trasa, 65 kilometrů dlouhá, vedla napříč brdským újezdem až do prostoru Zadních Bahen, kde kolona kvůli dotankování, kontrole a údržbě vozidel a přestávce na jídlo zastavila.

Přesun tohoto druhu vyžaduje podle podplukovníka Pavla Loudy pečlivé naplánování a dodržování pravidel. „Jako velitel musím být v neustálém spojení se všemi veliteli baterijních proudů a se svým zástupcem, který velí rekognoskační skupině oddílu. V případě náhlé poruchy nebo dopravní nehody se musí vozidlo rychle odstranit z cesty, abychom mohli pokračovat dál po stanovené trase a splnit úkol. A při takovém množství vozidel to není nic jednoduchého,“ sdělil Pavel Louda.

„I když vozidla jedou pětadvacetikilometrovou rychlostí, vyžaduje to velkou koncentraci,“ svěřil se řidič UAZu desátník Daniel Rückl. „Člověk musí rychle reagovat na situaci před ním a v zrcátku sledovat toho, kdo jede za ním. Obzvlášť, když je výrazně větší a těžší, třeba jako houfnice DANA,“ doplnil s úsměvem.

I když kolona musela během přesunu kvůli poruše vozidla také zastavit, nakonec dělostřelci první den výcviku úspěšně zvládli a jednotlivé skupiny dorazily do cíle kolem šesté hodiny večer. Náročný přesun podle podplukovníka Pavla Loudy pro vojáky znamenal cennou zkušenost: „Stejný úkol na nás totiž čeká při cvičení v květnu, kde se bude dělostřelecký oddíl také přesouvat pod taktickým námětem.“

Popis foto:

  1. Prohlídka před cvičením;
  2. Přesun se musí nejprve pořádně naplánovat;
  3. Příslušník obsluhy děla „časovač“ za protiletadlovým kulometem tzn. DŠK;
  4. Kolona se místy nořila do mlhy z výfukových plynů;
  5. Ostatním v rychlosti stačily i vétřiesky;
  6. Houfnice DANA při přesunu;
  7. Přesun kolony ve Velcí.

Fotogalerie