Úvodní stránka > Aktuality > Dělostřelci vyškoleni na ledové lezení

Dělostřelci vyškoleni na ledové lezení

Na největší uměle zaledňované stěně ve střední Evropě, která se nachází v samotném centru Liberce se v sobotu 4. února 2017 konal zdokonalovací výcvik instruktorů vojenského lezení z 13. dělostřeleckého pluku.

Výcvik začal teoretickou částí, která naučila instruktory technice pohybu po specifickém ledovém povrchu, lezení za pomoci cepínů a maček, ale třeba i mechanické vlastnosti ledu, aby vojáci byli schopni rozpoznat hrozící nebezpečí při pohybu na stěně.

V praktické části si kromě lezení po 25 metrů vysoké ledové stěně instruktoři vyzkoušeli také čištění a bourání rizikových částí ledu. V rámci bourání ledu se dokonce podíleli na znovu-zpřístupnění areálu. Byl totiž, po několikadenní oblevě, veřejnosti uzavřen.

„Navázali jsme spolupráci s provozovatelem lomu a tím se nám otevřely úplně nové možnosti výcviku. Například zaměstnání zaměřené na terénní úpravy skalního prostředí, které plánuji ve druhém čtvrtletí tohoto roku“, řekl řídící výcviku nadporučík Kellner, příslušník 13. dělostřeleckého pluku.

Fotogalerie

Nahoru