Létající nosorožec znovu v Brdech

aktuality74_07_full.jpg
  • 28.5.2010
  • Michal Abrhám

Ve dnech 3.- 21. května 2010 se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy uskutečnila již podruhé část osmého společného cvičení Armády České republiky a Ozbrojených sil Velké Británie s názvem „FLYING RHINO 2010“ (Létající nosorožec) za účasti příslušníků ozbrojených sil Litvy, Dánska a Slovenska.

Tématem cvičení byla  spolupráce vzdušných a pozemních sil při společné bojové činnosti v sestavě mezinárodní divize s cílem udržet a zvýšit bojovou kvalifikaci  předsunutých leteckých návodčích, procvičit navádění letounů na pozemní cíle a secvičit společnou koordinaci vedení ostrých střeleb dělostřelectva a letectva..

Po dobu třech týdnů nad hlavami obyvatel Jinec, Příbrami a okolních obcí několikrát denně přelétávaly letouny L-159 a L-39 z 22. základny letectva z Náměšti nad Oslavou a z 21. základny taktického letectva z Čáslavi, které plnily úkoly společně s britskými letouny GR-4 Tornádo a vrtulníkem LYNX z britského královského letectva. To vše probíhalo v úzké koordinaci s dělostřelectvem zastoupeným 155 mm samohybnými houfnicemi AS-90 a minomety M 81 z 26. regimentu královského dělostřelectva. K pozorování paleb byla určena družstva dělostřeleckého průzkumu (Fire Support Team), která působila z obrněných transportérů WARRIOR a z připravených pozorovacích stanovišť.

Společně s britskými dělostřelci se cvičení zúčastnili i příslušníci radiolokační čety velitelské baterie 13. dělostřelecké brigády s radiolokátory ARTHUR. Jejich úkolem bylo společně s dánskými kolegy detekovat vystřelené dělostřelecké a minometné projektily a co nejvíce jich zachytit. Při množství 400 - 600 vystřelených projektilů denně to byla výborná příprava operátorů a celých obsluh radiolokátorů ARTHUR před jejich možným nasazením v zahraniční operaci na území Afghánistánu, konstatoval v závěru cvičení velitel velitelské baterie 13.db nadporučík Karel Preisler.  

Stejně jako my, tak i britové berou toto cvičení jako přípravu pro nasazení do mezinárodní mise a přikládají mu mimořádný význam. O tom svědčí i fakt, že dne 14. května 2010  navštívil cvičící jednotky náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Velké Británie Sir David Richards. „Chtěl bych především poděkovat za výbornou spolupráci, která nás společně vede již k osmému ročníku tohoto cvičení“, zahájil svou řeč v den návštěvy, kdy společně s místopředsedou vlády a ministrem obrany ČR Martinem Bartákem a dalšími generály měl možnost shlédnout část scénáře dělostřelecké palby s leteckou podporou.

Vedoucí představitelé ozbrojených sil obou států nejprve navštívili místo velení cvičení v Brdech 20. obrněné brigády Královského dělostřelectva v prostoru Střediska obsluhy výcvikových zařízení Brdy, následně shlédli dopady dělostřeleckých projektilů z pozorovatelen Hřebeny a nakonec rozvinutí a aktivaci družstev samohybných houfnic AS-90 včetně ostré střelby v palebného postavení Felbabka.

„Práce v neznámém terénu a nutná součinnost s ostatními vojsky jiných národností je přesně to, co vojáky v mezinárodních misích čeká a je proto potřeba, aby tento kontakt vojákům v případě nasazení nepůsobil žádné problémy,“ vysvětlil sir Richards důležitost tohoto součinnostního cvičení na závěr své návštěvy.

Fotogalerie