Úvodní stránka > Aktuality > Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

11. ÚU AČR EUTM Mali je tvořeno především příslušníky 13. dělostřeleckého pluku Jince, konkrétně vojáky 132. do s přivelenými prvky z roty HUMINT 102. průzkumného praporu Prostějov, skupiny odstřelovačů 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice, skupiny mentorů z VA Vyškov a kaplanem z  AVZdr. Hradec Králové. Tyto jednotky již od května loňského roku společně připravují na zahraniční operaci v Mali, jejímž úkolem je ochrana a obrana velitelství MHQ, ozbrojené doprovody VIP osob, výcvik malijské armády (MAF) a poskytování QRF (tým rychlé reakce).

Jednotlivé fáze individuální a kolektivní přípravy zahrnují kurzy obsluhy zbraňových systémů, kurz SERE, CLS, jazykovou a řidičskou přípravu, taktickou a střeleckou přípravu, kontrolu sladěnosti a další dovednosti nutné pro úspěšné zvládnutí náročných úkolů v africkém  Mali. To vše ve složitých klimatických podmínkách.

V rámci přípravy příslušníci 11. ÚU absolvovali také výcvik v aplikaci mezinárodního práva v ozbrojených konfliktech, který se konal ve vyškovském výcvikovém prostoru. Vojáci byli, po nepřetržitou dobu 48 hodin v simulovaných rozehrách konfrontováni s možným nebezpečím (neustálým napadáním střeženého prostoru, přílivem utečenců s jejich osobními traumaty, nepřátelskou činností infiltrovaných osob uvnitř tábora apod.) Kromě těchto a dalších rutinních úkolů museli zvládnout záchranu desítek raněných po bombovém útoku vně tábora a mnoho dalších operací, které měly prověřit jejich profesionalitu, osobní nasazení a soudržnost. Lze pouze dodat, že úkol byl dle pozorovatelů í řídících cvičení splněn výtečně.

V současné době se příslušníci kontingentu připravují k závěrečnému certifikačnímu cvičení SAHEL ve VÚj Hradiště, které bude vyvrcholením přípravy na plánovanou operaci.

Příslušníci 13. dp Jince spolu s přivelenými prvky tvoří velmi kompaktní jednotku, která díky vysokému osobnímu nasazení všech vojáků a stabilizovanému velení vytváří velmi dobré podmínky pro splnění náročného operačního úkolu.

Text a foto: kapitán Martin Sůva

Fotogalerie

Nahoru