B A H N A 2009

aktuality53_07_full.jpg
  • 22.6.2009
  • Michal Abrhám
aktuality53_07_full.jpg

Ohlušujícím výstřelem ze čtyř samohybných kanónových houfnic byl v sobotu 20. června 2009 oficiálně zahájen jubilejní 20. ročník Dne pozemního vojska – BAHNA 2009. 

Akci organizoval velitel Společných sil a Nadace pozemního vojska Armády České republiky ve spolupráci s velitelem sil podpory, Vojenskou policií Armády ČR, Policií ČR, Muzeem na demarkační linii, Československou obcí legionářskou a kluby vojenské historie.

Letošního ročníku se zúčastnil místopředseda vlády a ministr obrany České republiky Martin Barták společně s náčelníkem Generálního štábu Armády ČR generálporučíkem Vlastimilem Pickem, kteří tuto akci jednoznačně veřejně podpořili.

Generál Picek při této příležitosti ocenil zásluhy hlavních organizátorů Bahen – Františka Kocha, Milana Mojžíše a Stanislava Drábka předáním odznaku Generálního štábu AČR.

„Dovolte mi, abych vám, kteří jste se na přípravě a zabezpečení tohoto již 20. ročníku podíleli, poděkoval. Bez vašeho zápalu a nasazení by tato akce, která slaví obrovský úspěch u široké veřejnosti, nemohla existovat,“ řekl náčelník Generálního štábu AČR. Zároveň připomenul, že občané nemají obvykle možnost se zblízka setkávat s vojenskou praxí. Proto jsou Bahna jedinečnou možností prezentace úrovně výcviku a technických kvalit naší armády.

Ministr obrany Martin Barták ocenil činnost aktivních záloh a potřebu jejich dalšího rozvoje. Připomenul rovněž možnosti armády z hlediska ochrany občanů a jejich majetku v případě živelních katastrof a teroristických útoků, která je nesrovnatelná s jakýmikoli jinými organizacemi tohoto státu. „Připomínat si historii je důležitým faktorem z hlediska objektivní reality i politické a bezpečnostní reality každého národa. Stačí vzpomenout na tragické události konce třicátých let a konce šedesátých let minulého století,“ řekl ministr obrany Martin Barták a dodal, že Bahna jsou jednou z výrazných možností připomenutí zlomových okamžiků naší historie.

Akce Bahna, pořádaná pravidelně Armádou České republiky, se dostala do podvědomí nejen občanů naší vlasti, ale rovněž příslušníků zahraničních armád a občanů cizích zemí. O tom svědčí i aktivní účast vojáků armády USA, kteří na Bahnech jako novinku předvedli bojové vozidlo MGS Strykem.

Příslušníci 13. dělostřelecké brigády se více jak padesátitisícovkám diváků nejprve předvedli v úvodním defilé a posléze ve společné dynamické ukázce pozemních sil. Jejich hlavním úkolem bylo provedení palebné podpory mechanizovaných jednotek v rámci brigádního úkolového uskupení na bázi 7. mechanizované brigády v taktické činnosti „Boj o most“. V této ukázce palebnou podporu zabezpečovala samohybná kanónová houfnice vz. 77 - Dana společně s lehkým průzkumným a pozorovacím prostředkem LOS, který zajišťoval celkovou koordinaci palebné podpory.

Dále byly pro návštěvníky Bahen připraveny statické ukázky dělostřeleckých zbraňových systémů, prostředků dělostřeleckého průzkumu a radiolokátor Arthur. Součástí statiky bylo i dělostřelecké mobilní topografické pracoviště MTPPD-B na podvozku Tatry 815. Na připravených prezentačních panelech se tisíce zájemců mohli seznámit s hlavními úkoly, které příslušníci 13.dělostřelecké brigády plní doma i při nasazení v zahraničních operacích. 

 V závěrečném vyhodnocení velitel Společných sil generálmajor Hynek Blaško velice vysoko ocenil nasazení, zájem a spolupráci všech zainteresovaných složek Armády České republiky a klubů vojenské historie na zvládnutí letošního 20. ročníku, který patřil mezi ty nejlepší v celé historii Bahen.

Fotogalerie