„Blesk“ v Jincích

aktuality128_01_full.jpg
  • 5.3.2012
  • Michal Abrhám

Nádherné počasí prvního březnového dne vylákalo leckoho ke sportu. Nelze vyloučit ani start nějakého balónisty. Neznalý občan si mohl pomyslet, že dělostřelci v Jincích si z nudy pouštějí balónky.

Opak byl pravdou. K dělostřelcům dorazil prototyp nového meteorologického systému „Blesk“. Nejen letci, ale rovněž dělostřelci jsou závislí na počasí. Potřebují znát především rychlost a směr větru ve výškách, kudy se pohybují jejich granáty po cestě k cíli. Vzhledem k mnohakilometrovému letu, může jejich přesnost ovlivnit i obyčejný silnější vítr.

Do parku v horní části kasáren proto dorazil nejen velitel 13. dělostřelecké brigády plukovník Jan Třináctý, ale s ním i početná skupina příslušníků meteorologických družstev od dělostřeleckých oddílů a z baterie STA „Surveillance  Target  Acquisition“ v doprovodu náčelníka zpravodajského oddělení brigády majora Martina Hobla. Prezentace byla neformální. Každý se mohl zeptat a konzultovat to, co ho zajímalo.  Můžeme říci, že se jednalo o opravdový zájem, nikoli nějaké nudné zaměstnání. Přitom jinečtí dělostřelci se nepotkávají s meteorologií poprvé. V jejich výzbroji je již léta podobný systém od stejného výrobce, který je starším bratrem předváděného Blesku. Ten, funguje jen o něco rychleji, je přesnější a plný moderních technologií.

Osádka vozidla Blesk vysvětlovala pracovní postupy, a zároveň je i demonstrovala. Jednalo se především o komunikaci se systémově novým elektronickým vybavením. Po vypuštění balónu, který rychle zmizel v mracích nastala tlačenice kolem terminálu Marvin MW 32. Ten komunikuje se sondou zavěšenou pod balónem přes GPS anténu.

Systém Blesk se skládá ze dvou vozidel. V tom, jež se představilo v Jincích je pracoviště aerologa. Ten se zabývá měřením vertikálního profilu atmosféry, který je důležitý pro dělostřelce. Ve druhém vozidle se nalézá pracoviště synoptika, jenž se zabývá předpovědí počasí. Jeho práce je důležitá především pro letectvo. Obě vozidla mohou komunikovat pomocí satelitního systému přes server v  Odboru meteorologických informací v Praze-Ruzyni. Na závěr lze dodat, že Blesk je novinkou ve výzbroji naší armády.

Popis foto:

  1. Nadpraporčík Pasičnyj před vypuštěním balónu
  2. Vozidlo systému Blesk – pracoviště aerologa
  3. Prezentaci doprovázel odborný výklad
  4. Meteorologická sonda, která se zavěšuje pod balón
  5. Příslušníci 13. dělostřelecké brigády sledují let balónu na displeji terminálu Marvin

Fotogalerie