Brdy pod dělostřeleckou palbou

aktuality58_03_full.jpg
  • 20.9.2009
  • Michal Abrhám

Ve dnech 14. – 17. září 2009 se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy  uskutečnil nácvik střelby a řízení palby (NSŘP) s bojovou ostrou střelbou 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu (smdo).

Jednalo se o první cvičení s tematickým námětem, kdy dělostřelecký oddíl plnil úkoly  v operaci vyšší intenzity “Force Protection“, které probíhalo v prostředí s vysokou mírou bezpečnostních rizik a neustálých změn situace. Cílem nácviku, který řídil velitel oddílu podplukovník Jan Cífka, bylo především sladit činnost dělostřeleckých baterií s prostředky průzkumu včetně radiolokátoru Arthur a to při vedení palby do zastavěných prostorů a jejich blízkosti. A tak na fiktivně vytvořené alianční základně v prostoru palebného postavení Sýkorky byl vybudován palebný systém, který zabezpečoval poskytování palebné podpory spojeneckých jednotek. Střelba byla vedena do předem vytypovaných směrů a zastavěných částí imaginárního města rozkládajícího se na dopadové ploše Brda a to na základě vyžádání palby velitelem základny nebo o samostatné ostřelování prostředků protivníka. Úspěšnost  jednotlivých paleb závisela na bezchybné práci obsluh průzkumných prostředků a radiolokátoru Arthur, jejichž hlavním úkolem bylo vyhledávání cílů a samotné řízení palby.

Druhou neméně důležitou částí cvičení bylo zvládnutí činnosti ochrany vojsk při incidentech s improvizovaným výbušným zařízením (IED) včetně sekundárního nástřelu pěchotními zbraněmi a RPG, kterou jednotlivé baterie úspěšně zvládly na přístupových komunikacích před zaujetím spojenecké základny.

„Cvičení, které probíhalo ve dne i v noci, bylo nejenom prověrkou odborných dělostřeleckých kvalit, ale zároveň schopnosti velitelů a jejich podřízených adekvátně reagovat na vzniklé situace, které mohou nastat při plnění úkolů v zahraničních misích“, řekl v závěrečném vyhodnocení velitel oddílu  podplukovník Jan Cífka.

Fotogalerie