Cenné informace pro třináctku

aktuality14_01_full.jpg
  • 5.5.2008
  • Michal Abrhám

Ve dnech 28.4. – 9.5. 2008 probíhá v Kosovu dvanáctidenní odborná stáž 13. kontingentu KFOR, jehož základ tvoří 132. smíšený dělostřelecký oddíl Jince. „Tato odborná stáž je rozdělena do dvou částí,“ přiblížil velitel českého kontingentu podplukovník Jiří Roček, který v České republice zastává post náčelníka štábu 13. dělostřelecké brigády a dále dodává: „První část je zaměřena na velení a logistické zabezpečení funkčnosti základny Šajkovac  a druhá část je soustředěna na plnění operačního úkolu v misi KFOR“.

Přestože se jedná již o třináctý kontingent v misi KFOR nejde o rutinu. Jednotlivé úkoly se stále mění k aktuálnímu politickému vývoji v této oblasti. Nedávno vyhlášená nezávislost Kosova vyvolala nepokoje mezi srbskou komunitou v Kosovu, ale i v Srbsku samotném. Svou zkušenost má i současný 12. kontingent, který čelil demonstracím ve svém prostoru odpovědnosti, konkrétně na hraničním přechodu „Gate- 3". Ten se nachází na tzv. administrativní hranici mezi Kosovem a Srbskem a právě český kontingent zajišťuje celých 85 km této hranice.

„Proto je pro nás získání cenných informací o současné situaci v Kosovu, zejména v prostoru odpovědnosti českého kontingentu potažmo celého prostoru Multinárodní brigády střed, kam spadá i náš kontingent, velmi důležité,“ říká podplukovník Roček a doplňuje: „V květnu budou probíhat srbské parlamentní volby a v červnu se Kosovo chystá přijmout vlastní ústavu. A právě z těchto politických aktů na obou stranách mohou vyplynout zcela nové úkoly pro celou misi KFOR, respektive pro všechny mezinárodní kontingenty, které v Kosovu nyní působí.“ V současné době zajišťuje mírový proces pod hlavičkou rezoluce Rady bezpečnosti OSN č.1244 něco málo přes 16 000 vojáků z třiceti čtyř států z celého světa.

V pořadí již třináctý kontingent čeká na konci května velitelská příprava a soustředěný výcvik mechanizované roty, která bude plnit své operační úkoly v misi KFOR pod názvem  „D-COY“. Komplexní polní výcvik ve VVP Brdy a Boletice je naplánován na měsíc červen, který plynule přejde do odborně taktického cvičení pro celý český kontingent. A právě toto cvičení bude finální prověrkou před výjezdem do operace „Joint Enterprise“.

Slavnostní nástup se uskuteční 3. července 2008 v Příbrami a následné rotace budou probíhat z kbelského vojenského letiště v termínech od 8. do 31. července tohoto roku.

Fotogalerie