Dělostřelci jsou základem 1. praporu operačních záloh KFOR

aktuality76_04_full.jpg
  • 28.6.2010
  • Michal Abrhám

Ve dnech 21.– 25. června 2010 se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy uskutečnil komplexní polní výcvik a následně odborně taktické cvičení prvního úkolového uskupení praporu operačních záloh CZE - ORF KFOR.

Cvičení proběhlo za řízení velitele 13. dělostřelecké brigády plukovníka Jána Kožiaka  a jeho cílem bylo prověřit stav vycvičenosti  a připravenosti  příslušníků praporu k možnému nasazení na území Kosova. „I když většina vojáků misi na Balkáně již absolvovala a procvičované techniky a činnosti jsou jim velmi blízké, nic se nesmí zanedbat ani podcenit“, zdůraznil v úvodu cvičení plukovník Kožiak.

Na základě postupného snižování sil a prostředků v silách KFOR bude od 1. října 2010 v českém prostoru odpovědnosti v operaci „Deterrent Presence“ působit pouze organizační jádro praporu v síle 76 vojáků na základně Šajkovac a dalších 15 vojáků na velitelství KFOR v Přištině. Jejich hlavním úkolem bude zabezpečit chod základny a v případě aktivace celého praporu vytvořit podmínky pro jeho příjezd, rozvinutí a nasazení. V takové situaci se hlavní část praporu musí nejpozději do čtrnácti dnů přesunout do Kosova a plnit stanovené úkoly směřující k obnovení klidného a bezpečného prostředí v přiděleném prostoru odpovědnosti. 

To jsou úkoly, které stojí před pěti stovkami vojáků praporu CZE – ORF, jehož základ tvoří příslušníci 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu z posádky Jince a jejich velitelem podplukovníkem Janem Cífkou. Ten má za sebou několik zahraničních misí právě v Kosovu a naposledy velel 15. kontingentu AČR KFOR, odkud se vrátil letos v únoru.   

„I když se bezpečnostní situace v Kosovu výrazně zlepšila a řadu činností a úkolů převzaly kosovské úřady a policie, my vojáci musíme být stále připraveni na všechny eventuality, které by mohly při plnění úkolů v Kosovu nastat, a proto náročný výcvik, kterým jsme v posledních třech měsících prošli, byl na místě“, řekl v závěru cvičení podplukovník Cífka.

Fotogalerie