Dělostřelci plnili v Brdech cvičení „Gun Fire 2012“

aktuality143_04_full.jpg
  • 10.9.2012
  • Michal Abrhám

Ozvěna vypálených dělostřeleckých granátů se poslední srpnový týden znovu nesla brdskými lesy. Osádky samohybných kanónových houfnic Dana ze 132. dělostřeleckého oddílu vyrazily do vojenského výcvikového prostoru, aby zde plnily podmínky cvičení „Gun Fire 2012“.

Nepřátelská postavení na dopadové ploše Brda dlouho nevydržela. Zásahy jednotlivých střel a následně salv je rozmetaly na kusy. „Střelba byla přesná a účinná“, zhodnotil v krátkosti plnění palebného úkolu velitel 132. dělostřeleckého oddílu podplukovník Jan Žárský, který cvičení řídil.

Hlavní cvičící jednotkou bylo úkolové uskupení na bázi druhé palebné baterie, do které byly začleněny i další prvky 13. dělostřelecké brigády a to především průzkumníci. Tentokrát se jednalo o nácvik střelby a řízení palby s bojovou ostrou střelbou, jehož námětem bylo poskytování palebné podpory mechanizovaným jednotkám v operaci na vynucení míru. Navádění jednotlivých paleb na cíl řídili dělostřelečtí pozorovatelé a to jak v českém jazyce, tak v angličtině. Do řízení palby byl však zapojen i radiolokátor Arthur, který svojí rychlostí a přesností znovu potvrdil vysokou technickou vyspělost.

„Ideální meteorologické podmínky po celou dobu cvičení nám trochu napomohly k přesným zásahům a ke splnění stanovených úkolů. Bez vašeho zájmu, nasazení, odborných znalostí a zkušeností by to však nešlo“, pochválil vojáky v závěru střeleb velitel oddílu podplukovník Žárský, který následně dodal: „Spousta z vás, kteří jste k oddílu nastoupili začátkem letošního roku se v těchto dnech poprvé dostala do opravdové akce a setkala se s ostrou dělostřeleckou municí. Jsem rád, že jste to všechno zvládli. Já osobně si velmi cením vašeho zájmu se něčemu novému naučit. Děkuji vám za odvedenou práci.“

Dne 29. srpna 2012 se probíhajícího cvičení zúčastnili i představitelé z regionu dislokace 13.dělostřelecké brigády, členové České a Slovenské obce dělostřelecké a Klubu vojenských důchodců z Příbrami.

Fotogalerie