Den mladého dělostřelce

aktuality148_08_full.jpg
 • 12.10.2012
 • Michal Abrhám

Střelba z raketometu, průchod minovým polem, odminování či sběr raněných, úkoly typické pro cvičení vojáků. Tentokrát je však v jineckých kasárnách absolvovaly děti ze základních škol z Jinec, Příbrami, Hořovic a Komárova, které se ve středu 17. října zúčastnily akce Den mladého dělostřelce.

Jednalo se o první společný projekt občanského sdružení „BÍLÝ LEV“ a 13. dělostřelecké brigády „Jaselské“. Jeho cílem bylo žákům šestých ročníků populární formou přiblížit každodenní práci profesionálních vojáků Armády České republiky, dělostřelců z posádky Jince. Vedle prohlídky kasáren, ukázek techniky a ručních zbraní na mladé dělostřelce čekala celá řada zajímavých soutěží, jejichž námětem se staly běžné výcvikové aktivity vojáků. Celodenní program byl však mnohem pestřejší. V rámci projektu:“ Víš, kde žiješ?“, se děti očima předsedy Vojenského historického sdružení Brdy Petra Ježka seznámily s krásnou krajinou Brd a dozvěděly se mnoho zajímavých informací o dělostřelecké střelnici založené v brdských lesích ve dvacátých letech minulého století. Velký zájem vzbudila i beseda s válečnými veterány. Brigádní generál Miloslav Masopust svým poutavým vyprávěním nadchl nejenom ty školou povinné. Všechny přítomné magicky přenesl do doby 2. světové války, kde se jako samopalník jednotky kapitána Antonína Sochora zúčastnil krvavých bojů o Dukelský průsmyk a následně jako příslušník 5. dělostřeleckého pluku prošel bitvou u polského Jasla. Právě zde se dělostřelci československého armádního sboru vyznamenali při průlomu nepřátelské obrany a dnes je jejich bojový odkaz pevně vryt do každého písmene čestného názvu „Jaselská“, jehož nositeli jsou právě příslušníci 13. dělostřelecké brigády z Jinec.

Osobní příběhy odvahy a hrdinství válečných veteránů jsou ideální příležitostí k tomu, aby si děti už na základních školách uvědomily, že svoboda a demokracie v naší zemi nebyla zadarmo. A že je potřeba ji upevňovat a chránit i v současnosti. V tomto procesu mají nezastupitelnou roli vojáci Armády České republiky a já jsem velice rád, že jsme dnes udělali krůček k tomu, aby si tuto eventualitu uvědomilo i 140 dětí z našeho regionu“, zdůraznil při vyhodnocení akce předseda sdružení BÍLÝ LEV pan Václav Endršt.

K úspěchu a dobré náladě soutěžících přispělo krásné počasí a skvělá organizace celé akce. Děti při soutěžích přišli podpořit starosta Jinec pan Josef Hála a zástupce města Příbrami pan Juraj Molnár. Válečné veterány v Jincích přivítal a doprovázel velitel 131. dělostřeleckého oddílu podplukovník Pavel Louda.

Popis foto:

 1. velitel 131.dělostřeleckého oddílu pplk. Pavel Louda v kasárnách přivítal válečné veterány v čele s brig.gen. Miloslavem Masopustem a starostu Jinec pana Josefa Hálu
 2. životní příběh brig.gen. Miloslava Masopusta zaujal děti i dospělé
 3. životní příběh brig.gen. Miloslava Masopusta zaujal děti i dospělé
 4. ukázky výstroje, zbraní a vojenské techniky v jineckých kasárnách
 5. ukázky výstroje, zbraní a vojenské techniky v jineckých kasárnách
 6. ukázky výstroje, zbraní a vojenské techniky v jineckých kasárnách
 7. mezi soutěžemi nechyběla střelba z raketometu a překonávání minového pole
 8. mezi soutěžemi nechyběla střelba z raketometu a překonávání minového pole
 9. mezi soutěžemi nechyběla střelba z raketometu a překonávání minového pole

Fotogalerie