Home page > Aktuality > "Jaselská" tradice

"Jaselská" tradice

Čtyři salvy zahájily každoroční oslavu bitvy u Jasla. 13. dělostřelecký pluk armády České republiky vzpomínal na své hrdiny, kteří bojovali před 74 lety v největší a nejúspěšnější dělostřelecké bitvě, které se Československo kdy zúčastnilo.

„Na vzdálenost 40 kilometrů bylo na jeden kilometr soustředěno 150 – 200 dělostřeleckých hlavní. Střelba připomínala divoké hromobití“ vzpomínal ve svém projevu druhoválečný veterán a přímý účastník bitvy u polského Jasla brigádní generál Miloslav Masopust.

Tohoto, pro dělostřelectvo, významného dne se zúčastnili polští dělostřelci z 23. slezského dělostřeleckého pluku při městě Boleslawiec a slovenská obsluha ze samohybného dělostřeleckého oddílu Michalovce. Pozvání přijal také bývalý náčelník generálního štábu pan generál Josef Bečvář, náčelník dělostřelectva plukovník Milan Kalina i velitel VP Tábor plukovník Roman Bis. Nechyběli samozřejmě ani zástupci obcí, firem a organizací, kteří s dělostřelci úzce spolupracují.

Po oficialitách se přešlo na dlouho očekávanou soutěž o nejlepší obsluhu 152 mm ShKH vz. 77 DANA. Letošní, třetí, ročník byl dokonce mezinárodní. Zúčastnili se i obsluhy z Polska a Slovenska. Soutěž zahrnovala několik jednotlivých úkolů jako např.: řízení vozidla na přesnost, zamíření děla, či čištění hlavně. Rozhodující roli hrál nejen čas, ale i přesnost provedení jednotlivých úkolů. Soutěžilo pět českých a dvě zahraniční družstva, přičemž každé z nich se skládalo z pěti členů. Byl to boj a v některých disciplínách šlo opravdu o sekundy. Že svou práci dělá opravdu dobře a tohoto 20 tunového mazlíka dokáže zkrotit nejrychleji ukázala obsluha 1. palebné baterie ze 131. dělostřeleckého oddílu pod vedením rotného Václava Šrámka. Vítězná DANA dostane putovní červený návlek na hlaveň, který bude moci po celý rok vozit, jakožto symbol nejlepší mezinárodní dělostřelecké obsluhy.

Autor: kapitán Martin Sůva

Fotogalerie

Nahoru