Jinecká děla v Německu nezklamala

aktuality149_01_full.jpg
 • 15.11.2012
 • Michal Abrhám

Samohybné houfnice vyrazily 11. října směr Rozvadov. Po překročení státní hranice jejich cesta dále pokračovala do německého výcvikového prostoru Hohenfels.

Právě zde po zbytek měsíce probíhalo největší cvičení Severoatlantické aliance NATO od konce devadesátých let. Mezi dvěstěšedesáti vojáky Armády České republiky byla i bezmála stovka příslušníků 132. dělostřeleckého oddílu z Jinec, kteří společně s vojáky ze 7. mechanizované brigády tvořili opoziční síly. Jejich úkolem bylo s využitím soubojového simulátoru Miles zvýšit připravenost 2. pluku úderné kavalerie americké armády ve vedení útočných a obranných operací vysoké intenzity před jeho nasazením v Afghánistánu. Více než osm tisíc vojáků z osmnácti aliančních států se na obou stranách střídalo ve vedení útočného boje a v přípravě a budování obrany. Jednou útočili červení a po změně stran iniciativa padla zase na ty modré. Bojovalo se ve dne i v noci, vojáci často přemáhali únavu a snažili se udržet koncentraci. Všechno jako v reálné situaci. Ta se v neznámých podmínkách často měnila. Bylo potřeba přijímat rychlá a adekvátní rozhodnutí. Komunikace a vydávání bojových rozkazů probíhala pouze v angličtině.

“Pro naše vojáky to byla skvělá příležitost se něčemu novému naučit, ale především získat cenné zkušenosti z vedení takovéto mnohonárodní operace“. Potvrdil zástupce náčelníka štábu pro operace podplukovník Jan Cífka, který se za českou stranu cvičení zúčastnil jako zástupce velitele. Ten následně dodal: „Vojáci 13. dělostřelecké brigády úkoly zvládli velmi dobře a v rámci cvičení byli hodnoceni mezi nejlepšími. Rozhodně se nemáme za co stydět. Jsme rovnocennými partnery našim kolegům z NATO“.

Popis foto:

 1. Zanesení taktické situace do mapy
 2. Předání povelu k palbě po radiové síti
 3. Výjezd samohybných kanónových houfnic Dana z vyčkávacího prostoru
 4. Houfnice Dana v palebném postavení pro přímou střelbu
 5. Houfnice Dana v palebném postavení těsně před výstřelem
 6. Před posledním palebným úkolem – salva z děl
 7. Tanky Leopard kryjí opuštění palebného postavení
 8. Americký vrtulník Black Hawk - zdrav. odlétá k zásahu
 9. Závěrečná očista techniky „Dana v lázni“
 10. Poděkování za spolupráci americkým kolegům
 11. Společné foto vojáků 13. dělostřelecké brigády po úspěšném ukončení cvičení

Fotogalerie