Medaile za afghánskou misi převzalo i osm vojáků 13. dělostřelecké brigády

aktuality121_02_full.jpg
  • 16.1.2012
  • Michal Abrhám

Pátek 13. ledna 2012 byl šťastným dnem pro čtyřiadevadesát příslušníků 3. úkolového uskupení Armády České republiky v operaci International Security Assistance Force (ISAF) v Afghánistánu.

Při příležitosti návratu ze zahraniční mise jim byly předány medaile ministra obrany Za službu v zahraničí a některým z nich také Záslužné kříže ministra obrany ČR, Čestné odznaky AČR Za zásluhy a věcné dary.

Úkolové uskupení působilo pod velením plukovníka gšt. Jaroslava Štrupla na kábulském mezinárodním letišti (KAIA – Kabul International Airport) od června do prosince 2011 a jejím hlavním úkolem bylo komplexní administrativní a logistické zabezpečení všech českých jednotek nasazených ve prospěch operace ISAF.

Organizační strukturu úkolového uskupení tvořilo velitelství, národní podpůrný prvek, jednotka chemické a biologické ochrany, tým pro výcvik pilotáže, polní chirurgický tým, jednotka Vojenské policie, příslušníci AČR sloužící na různých funkcích při velitelstvích ISAF v Kábulu a Bagramu a další prvky. Součástí mise bylo i osm příslušníků 13. dělostřelecké brigády, kteří plnili úkoly především v rámci národního podpůrného prvku.

Slavnostního nástupu na královéhradeckém Pivovarském náměstí se zúčastnili zástupci resortu obrany vedení náměstkem ministra obrany pro personalistiku Michaelem Hrbatou a zástupcem náčelníka Generálního štábu AČR – náčelníkem štábu generálmajorem Petrem Pavlem. Z pozvaných hostů přijali pozvání také náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Josef Táborský a primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink. Na slavnostním dekorování nechyběl ani velitel 13. dělostřelecké brigády plukovník gšt. Jan Třináctý a starosta Jinec Josef Hála, kteří přijeli do Hradce podpořit jinecké vojáky a poděkovat jim za odvedenou práci.

Po vyhlášení personálních rozkazů a udělení vyznamenání promluvil k nastoupeným jednotkám náměstek ministra obrany Michael Hrbata. „Vojenská služba v Afghánistánu je tvrdá a každý voják ví, že v ní nasazuje svůj vlastní život. Velmi si vážím vaší každodenní odvahy a odhodlání splnit všechny zadané úkoly. Vy všichni jste v zahraniční misi odvedli záslužnou práci. Armáda je na vás právem hrdá. Vítejte doma.“

S krátkým pozdravem na závěr vystoupil velitel 3. úkolového uskupení AČR ISAF plukovník gšt. Jaroslav Štrupl. „Také vám chci poděkovat za příkladné splnění operačního úkolu, kterým jsme byli pověřeni a za dodržování nám známých mot – profesionalita, respekt, bezpečnost a flexibilita.“

Fotogalerie