Nejen ukázky, ale také osvěta a prevence

aktuality139_07_full.jpg
  • 6.6.2012
  • Michal Abrhám

Brána jineckých kasáren zůstala v úterý 5. června dokořán. Tentokrát se nejednalo o žádnou technickou závadu ani o výjezd dlouhé kolony vojenské techniky na cvičení. Důvod byl mnohem prozaičtější. U 13. dělostřelecké brigády se konal Den otevřených dveří spojený se Dnem dětí. I když brdské hory už zrána halila černá mračna a první návštěvníky déšť donutil si nasadit pláštěnky, přesto do Jinec dorazilo bezmála sedm set malých i velkých diváků. Ti všichni nedbali špatného počasí a přišli se podívat, co pro ně dělostřelci připravili. A k vidění toho nebylo málo. Vedle hlavního palebného prostředku v podobě dvou samohybných kanónových houfnic Dana místo ukázek zaplnily průzkumné a pozorovací prostředky, nejmodernější radiolokátor Arthur a ruční zbraně. Mezi nimi nechyběl oblíbený samopal Škorpión či nová pistole ČZ 75 Phantom. Novinkou a lákadlem se stal samohybný protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB z výzbroje 25. protiletadlové raketové brigády ze Strakonic a střelecký trenažér SISTR II, který byl v permanentním zájmu zvláště kluků. Pozornost vzbudila i hasičská Tatra s vodním dělem a zásahový Land Rover z výzbroje Vojenské hasičské jednotky Střediska obsluhy výcvikového zařízení Brdy. Ty doplnili zdravotníci s ukázkou první pomoci.

Oči všech, kteří do Jinec dorazili, však bezkonkurenčně přitáhly dynamické ukázky, které zahájili vojáci z čestné jednotky Posádkového velitelství Praha.  Jejich přesné a místy až akrobatické cviky se zbraní vzbudily obdiv, ale především respekt k profesionálnímu výkonu. Na ně navázala Vojenská policie z Tábora, jejichž psi neomylně našli skryté drogy a výbušniny v zavazadlech pomyslných teroristů a zásah příslušníků pořádkové jednotky Policie ČR z Příbrami, kteří se štíty těžkooděnců bravurně zvládli rozvášněný dav.

„Naším cílem nebylo jen návštěvníkům předvést zbraně a techniku, ale také působit na poli  osvěty a prevence. Dnes je důležité, aby každý člověk věděl, jak se správně zachovat třeba při dopravní nehodě nebo poskytnout první pomoc zraněnému. A k tomu jsme dnes rozhodně přispěli, což nás samozřejmě těší“, uvedl vrchní praporčík brigády nadpraporčík Robert Plzák, který koordinoval zdárný průběh celé akce.

Fotogalerie