O práci armády a její techniku je velký zájem

aktuality75_02_full.jpg
  • 21.6.2010
  • Michal Abrhám

Ojedinělou přehlídku vojenské techniky BAHNA 2010 zahájil v sobotu 19. června ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták.

Den pozemního vojska BAHNA 2010 je v ČR vůbec největší akcí podobného zaměření, a to přesto, že jeho začátky byly více než skromné - prvního ročníku se zúčastnila tři vozidla Klubu vojenské historie.

V současnosti vojenské cvičiště u Strašic ožije každoročně jako prostor, kde v jednom místě a jeden den v roce mají návštěvníci možnost vidět to, čím armáda aktuálně disponuje v oblasti pozemního vojska. Mimo to je tu k vidění také technika zahraničních armád a velmi atraktivními se staly ukázky historických zbraní a vozidel.

Letošní dvacátý první ročník zahájil ministr obrany Martin Barták vzápětí po té, co nad hlavami diváků proletěly stroje vzdušných sil Armády ČR: „V porovnání s prvními ročníky zaznamenala Bahna nepřehlédnutelný vývoj a když se dívám do řad návštěvníků, jsem velmi rád, že o práci armády a její techniku je tak velký zájem.“

Během jednadvaceti let své existence se přehlídka BAHNA stala jednou z nejoblíbenějších akcí podobného druhu, vyhledávanou širokou veřejností a fanoušky vojenství. „V minulých letech jsme zaznamenali návštěvnost až okolo padesáti tisíc lidí,“ řekl generálmajor Hynek Blaško, velitel společných sil.

Výcvikový prostor v Brdech zaplnila také technika zahraničních armád. Své reprezentativní kousky tu představily Polsko, Rakousko, Spojené státy americké a Velká Británie. A jak doplnil první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR brigádní generál Miroslav Žižka: „Nechyběli ani naši chemici, vojenští policisté či letečtí akrobati. Z nové armádní techniky rozhodně stál za zmínku obrněný transportér Pandur II a obrněná vozidla Dingo a Iveco, která používají naši vojáci v zahraničních misích.“

„Právě dynamická ukázka práce vojáků v misích se těšila největšímu zájmu návštěvníků. Měla simulovat zničení logistické základny povstalců a probíhala za podpory letectva a dělostřelectva," upozornil kapitán Michal Abrhám, tiskový mluvčí akce Bahna 2010 za Armádu ČR.

Mimo jiné se letošní ročník velké vojenské exhibice věnoval i 65. výročí ukončení druhé světové války a diváci měli možnost vrátit se v simulovaných ukázkách do roku 1945, kdy probíhalo osvobozování západních Čech a květnové povstání v Praze.

Ojedinělou vojenskou přehlídku BAHNA společně připravují Armáda ČR, Nadace pozemního vojska AČR ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, Klubem vojenského muzea na demarkační linii v Rokycanech a kluby vojenské historie.

Jen za Armádu ČR se akce BAHNA zúčastnilo okolo 800 vojáků a 221 kusů vojenské techniky. Včetně zahraniční a historické techniky bylo ve výcvikovém prostoru u Strašic rozmístěno neuvěřitelných 458 exponátů.

Fotogalerie