Pekelný týden na Šumavě

strelba_z_lehkeho_kulometu.jpg
  • 23.11.2018
  • Štefan Roško

Lesy a louky vojenského újezdu Boletice se na pět dní staly domovem 131. dělostřeleckého oddílu z Jinec. Šumava je nádherný kus země. Ovšem za předpokladu, že jste ubytovaní v penzionu na okraji malebné vesničky s výhledem do pohádkového lesa a že po namáhavé celodenní procházce místní krajinou si před usnutím skočíte zaplavat několik bazénů a zrelaxujete v luxusní sauně, která je v ceně vašeho pobytového balíčku.

Teď si představte, že přes den trénujete střelbu, v noci pochodujete a uprostřed lesa spíte bez střechy nad hlavou.

Přesně tak to totiž měli příslušníci jednotlivých baterií dělostřeleckého 131. oddílu. Přes den trénovali střelecké dovednosti následované ostrou střelbou, která trvala do večerních hodin. Střelba byla prováděna z lehkého kulometu, útočné pušky, pistole a ze samonabíjecí odstřelovací pušky Dragunov. Jakmile baterie splnily střelecké úkoly pro daný den, sbalily se a vyrazily vstříc patnácti náročným kilometrům, během kterých se zdokonalovaly v taktice. Předem znaly místo, na které mají dorazit a jakmile ho zaujmuly, velitel baterie zahlásil splnění úkolu. Pak už vojáci mohli po náročném celodenním programu rozbalit spacáky a ulehnout ke spánku. Spánek to ale nebyl moc kvalitní, protože při nočních teplotách, které padaly až k minus 5 stupňům Celsia se často probouzíte. Vojáci tak každým dnem byli stále více vyčerpaní. Jak uvedl velitel 131. do pplk. Urban: „vojáci a jejich velitelé se lépe poznali. Tento náročný výcvik jim pomohl poznat lépe toho, kdo stojí vlevo i vpravo. Pro některé to byla cesta k poznání sebe sama, odhalili své slabiny a silné stránky a to je pro případ bojového nasazení i pro život samotný velice důležité. Vyzkoušeli si, jak jsou schopni přežít ve volné přírodě bez centrálního zabezpečení a ve zhoršených klimatických podmínkách.“

Vedle výcviku dělostřeleckého oddílu probíhalo ve VÚj Boletice také rotní taktické cvičení, kde dělostřelecká průzkumná jednotka naváděla palbu minometných jednotek z Jindřichova Hradce. Mimo jiné se provádělo překonávání vodního toku, kde pontonová rota 151. ženijního praporu zřizovala přívozové pracoviště.

Autor: kapitán Martin Sůva

Fotogalerie