Úkoly mise byly splněny

aktuality67_01_full.jpg
  • 8.3.2010
  • Anonym

Páteční dopoledne 5. března 2010 se v kasárnách T. G. Masaryka v Pardubicích neslo ve znamení slavnostního nástupu příslušníků 15. kontingentu AČR v silách KFOR.

Ti se po bezmála osmiměsíčním působení v mírové misi KFOR na území Kosova vrátili nedávno zpět do vlasti.

Za příkladné plnění povinností v této misi a příkladnou reprezentaci České republiky převzali podplukovník Dušan Faltýnek a kapitán Vlastimil Urban z rukou náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy a zástupce ředitele Společného operačního centra Ministerstva obrany plukovníka Jiřího Matury Čestné odznaky Armády České republiky „Za zásluhy“. Ty jim udělil náčelník Generálního štábu AČR.

Poté hosté, mezi nimiž byl i velitel společných sil AČR generál Hynek Blaško, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a další armádní představitelé včetně velitele 13. dělostřelecké brigády plukovníka Jána Kožiaka, předali 372 příslušníkům 15. kontingentu AČR v sestavě KFOR Medaile ministra obrany České republiky „Za službu v zahraničí“.

„Na své úkoly jste byli dobře připraveni a se ctí jste je splnili. Vaše práce byla nejen náročná a zodpovědná, ale jistě i zajímavá a vzrušující, neboť nikdy a nikde jste se nemohli spolehnout na pouhou rutinu, ale vždy jste museli počítat se svým ostrým nasazením i vysokou mírou prokázané kreativity,“ uvedl v projevu náměstek Jaroslav Kopřiva na adresu nastoupených vojáků, které oficiálně přivítal doma ve starém posádkovém městě Pardubicích.

V závěru slavnostního nástupu předal velitel kontingentu podplukovník Jan Cífka prezidentce nadačního fondu Kapka naděje Vendule Svobodové peněžitý dar získaný z dobrovolné sbírky příslušníků 15. kontingentu AČR. Do sbírky se zapojila více než polovina příslušníků kontingentu, kteří tak podpořili nadační fond pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby. Výsledná částka představuje 97 651,- Kč a na účet nadace byla převedena na začátku letošního února.

Jádro 15. kontingentu AČR v silách KFOR tvořili příslušníci 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Pardubic, který je součástí 13. dělostřelecké brigády. Velkou částí byli zastoupeni i příslušníci 14. brigády logistické podpory z Pardubic. Kontingent doplňovali vojáci z dalších 54 útvarů a zařízení AČR podle potřebné specializace. Záložní rota 15. kontingentu AČR byla sestavena z příslušníků 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu 13. dělostřelecké brigády.

Kontingent plnil operační úkol v mírové misi KFOR s důrazem na udržování klidného a bezpečného prostředí v prostoru operační odpovědnosti a zajištění svobody pohybu pro všechny národnostní skupiny. Jeho prioritou byla ochrana vlastních sil, životů a majetku minorit a ochrana významných náboženských a kulturních památek.

Zdroj: Miroslav Šindelář

Fotogalerie