V Brdech hřměly dělostřelecké salvy

aktuality09_01_full.jpg
  • 21.3.2008
  • Michal Abrhám

Ve dnech 18.-20. března 2008 se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy uskutečnil nácvik střelby a řízení palby s bojovou ostrou střelbou 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu z posádky Jince.

Námětem hlavní části cvičení bylo splnění úkolů palebné podpory brigádního úkolového  uskupení v obraně v operaci na vynucení míru. Jednalo se o prověrku sladěnosti a připravenosti dělostřeleckého oddílu ze stupně brigáda, jejíž cílem bylo prověřit štáb a cvičící jednotky v oblasti technického a taktického řízení palby s využitím automatizovaného systému řízení palby ASPRO a při jeho výpadku.  Došlo samozřejmě i na oblast všestranného zabezpečení boje.

Celý nácvik řídil velitel 13. dělostřelecké brigády plukovník Ján Kožiak. Na výpočet prvků pro střelbu a na plnění jednotlivých palebných úkolů dohlíželi zkušení vojskoví a palební rozhodčí z Univerzity obrany v Brně, Vojenské akademie ve Vyškově i z velitelství Společných sil. I přes husté sněžení, špatnou viditelnost a silný vítr mohl na závěr cvičení plukovník Kožiak konstatovat, že stanovené cíle a úkoly byly splněny.

V uvedeném termínu plnila úkoly odborně taktického cvičení spojovací rota velitelství brigády, která zabezpečovala systém spojení mezi hlavním místem velení a cvičícími jednotkami. Společně s dělostřeleckým oddílem se nácviku zúčastnily i dva radiolokátory ARTHUR, které využívají ostré bojové střelby pro vlastní výcvik a to především pro přípravu operátorů a sladění činnosti osádek.  O pravidelné jídlo se v polních podmínkách starali příslušníci provozní čety, jejichž práci si cvičící vojáci pochvalovali třikrát denně při odběru stravy.

    Ve čtvrtek 20. března byly v rámci probíhajícího cvičení připraveny ukázky výcviku a střeleb pro členy Klubu vojenských důchodců z posádky Příbram a příslušníky Policie České republiky. Vojenští senioři společně s policisty si ve VVP Brdy prohlédli činnost baterie  152mm samohybných kanónových houfnic a 122mm raketometů v palebném postavení. Dále je čekala ukázka činnosti na hlavním místě velení 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu a na závěr dopolední části bojová ostrá střelba z raketometů z prostoru cílové plochy Brda.

V posádce Jince je po dobrém obědě náčelník štábu podplukovník Jiří Roček krátce  seznámil s 13. dělostřeleckou brigádou a provedl je kasárnami. Na závěr návštěvy podplukovník Roček předal předsedovi klubu plukovníkovi ve výslužbě Janu Klemšovi plaketu 13.db. Kromě nových zážitků a oprášených vzpomínek na léta jejich vlastní služby v armádě si vojenští senioři odnášeli i drobné upomínkové předměty.

Fotogalerie