Ve jménu Svaté Barbory „PAL“

aktuality151_04_full.jpg
  • 5.12.2012
  • Michal Abrhám

Po tomto povelu zahřměl jineckými kasárnami ohlušující výstřel. Ten  4. prosince odstartoval dvoudenní oslavu devátého výročí založení 13. dělostřelecké brigády a svátku dělostřelecké patronky Svaté Barbory. Tu při kanonýrském soudu ztvárnila herečka Bára Štěpánová, která již po čtvrté v Jincích dohlížela na regulérnost pasování vojáků do cechu kanonýrů 13. dělostřelecké brigády. A jak sama tvrdí,… „ pro dělostřelce má slabost“. Čestným hostem byl i válečný veterán a přímý účastník bitvy u polského Jasla brigádní generál Miloslav Masopust. Pokračovatelem i jeho odkazu jsou právě vojáci 13.dělostřelecké brigády „Jaselské“. 

Po připomenutí historických událostí a bojových úspěchů dělostřelectva v meziválečném i válečném období našich dějin, ocenil velitel brigády plukovník Jan Třináctý práci vojáků, kteří se významným způsobem přičinili o dosažení výtečných výsledků. Třicet z nich následně dekoroval Pamětními odznaky a mincemi 13. dělostřelecké brigády. Pamětní odznak z jeho rukou převzal i bývalý velitel plukovník v záloze Jaroslav Vácha. Právě on 1. prosince 2003 brigádu v Jincích zakládal.

Šest desetičlenných družstev posléze změřilo síly v dělostřeleckém víceboji. Po hodu  s dělovou koulí a po přemetech s tatrováckou pneumatikou na řadu přišla třešnička na dortu v podobě poslední disciplíny. Na startu čekala třicetitunová houfnice Dana s vlečným lanem. Pohonem byl tentokrát motor o výkonu deseti kanonýrů. Zvítězilo družstvo, které mělo na padesáti metrové trati nejrychlejší čas. A jak to hodnotili samotní vojáci: „Na mokrém asfaltu to byl masakr“. V celkovém pořadí zvítězilo družstvo ze 132. dělostřeleckého oddílu.

Vyvrcholením oslav byl humorně ztvárněný dělostřelecký soud v podobě divadelního představení. „Chtěli jsme všechny v sále především pobavit a rozesmát. A to se podařilo“, zdůraznil náčelník štábu plukovník Štefan Roško, který obávanému soudu předsedal. Čtyři nově pasovaní si z jeho úst vyslechli rozsudek. Ten zněl vždy stejně. Vinen. Porota byla nesmlouvavá. Po pasování mečem musel každý z nováčků své přijetí stvrdit vypitím posvátného nápoje Svaté Barbory a pohostit své bratry ve zbrani douškem šampaňského. 
“Tak velí tradice a tradice je třeba dodržovat a ctít. Právě ony mají schopnost lidi vychovávat, stmelovat a motivovat“, řekl v závěru akce zástupce velitele 13.db plukovník Libor Pokorný, který měl oslavu na starosti.

Pozvání plukovníka Jana Třináctého ke 13.db přijala řada hostů. Ředitel sekce logistiky MO brigádní generál Vladimír Halenka, náčelník dělostřelectva AČR plukovník Ivan Mráz a velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník Miroslav Hlaváč. Mezi hosty nechyběl ani starosta Jinec Josef Hála a člen Rady města Příbrami Juraj Molnár.

Popis foto:

  1. slavnostní nástup u 13. dělostřelecké brigády 
  2. velitel 13.db plukovník Jan Třináctý ocenil nejlepší vojáky Pamětním odznakem  
  3. hod dělovou koulí 
  4. houfnice Dana s motorem o výkonu deseti kanonýrů 
  5. pasování vojáků 
  6. přijetí mezi kanonýry musel každý pasovaný stvrdit vypitím nápoje Svaté Barbory 
  7. vlajky 13.db a Městyse Jince 
  8. kanonýrský soud s patronkou Bárou Štěpánovou

Fotogalerie