Velitel společných sil ocenil vojáky v Jincích

aktuality10_01_full.jpg
  • 22.3.2008
  • Michal Abrhám

Velitel Společných sil generálmajor Jiří Halaška přijel 21. března 2008 do posádky Jince, aby ocenil tři vojáky 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu za mimořádně profesionální výkon, kterým zabránili vysoké škodě na majetku Armády České republiky.

Podpraporčík Radek Viktora a rotný Petr Černý přijali za přítomnosti ostatních vojáků z oddílu z rukou generála Halašky peněžitou odměnu a medaili. Za nepřítomného rotmistra Josefa Zrostlíka ocenění převzal velitel oddílu podplukovník Jan Cífka. 

Velitel Společných sil v krátkém proslovu k vojákům vyzdvihl jejich vycvičenost a schopnost úspěšně řešit nenadálé složité situace.

Jmenovaní vojáci společně s dalšími příslušníky 132. smdo dne 4. března přepravovali na podvalníku samohybnou kanónovou houfnici z Jinec do opravárenského závodu v Jaroměři. Po sedmé hodině ranní na 30 kilometru dálnice D 11 se z podvalníku začalo kouřit a vzápětí praskly dvě zadní pneumatiky. „Okamžitě jsem zastavil na pravé straně dálnice a společně s dalšími kolegy jsme celý převoz označili, aby nedošlo k nehodě“, řekl řidič tahače podpraporčík Viktora. „Rychle jsme vzali ruční hasičáky z tahačů, ale v tu chvíli začal podvalník hořet plamenem. Mezitím, co jsme likvidovali oheň, kolegyně informovala velitele útvaru, policii a hasiče. Vzhledem k tomu, že jsme oheň nemohli zvládnout a začalo hořet i pod naloženou houfnicí, rotmistr Zrostlík ji zprovoznil a pomalu sjel dolů“, pokračoval Viktora. „ Pak jsme podvalník odpojili od tahače a s technikou odjeli do bezpečné vzdálenosti. Až do příjezdu profesionálních hasičů, jsme požár hasili,“ dodal Viktora. 

Vojenský převoz se znovu rozjel za doprovodu vojenské policie okolo desáté hodiny směrem na Hradec Králové.

Fotogalerie