Výcvik do Kosova vrcholil v Boleticích

aktuality54_05_full.jpg
  • 25.8.2009
  • Anonym
aktuality54_05_full.jpg

Ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice se po dva týdny připravoval 15. kontingent Armády České republiky před svým vysláním do mise KFOR v Kosovu.

Symbolickým vyvrcholením výcviku byl ve středu 17. června 2009 „Media Day“, v rámci něhož mohli hosté, mezi nimiž byl také zástupce náčelníka Generálního štábu-inspektor Armády ČR brigádní generál Čestmír Tesařík a pozvaní novináři shlédnout ukázky z výcviku, které laikovi i profesionálovi dokázaly, že čas a úsilí, které příslušníci kontingentu věnovali své přípravě, rozhodně nebyl marný. 

Den byl zahájen krátkou prezentací velitele kontingentu podplukovníka Jiřího Kývaly, ve které seznámil všechny přítomné nejen se současnou situací v Kosovu a úkoly, které kontingent v misi KFOR čekají, ale také s historií 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu, na jehož základě je kontingent postaven.

Ukázky pokračovaly činností při ochraně a obraně důležitého prostoru a následně inscenovanou dopravní nehodou, při které zasahující policisté, hasiči a lékaři prokázali, jak důležité je v takových případech dodržovat  přesně určený postup a součinnost jednotek.

Na dopravní nehodu, při které byl „zraněn místní obyvatel“ navazoval zásah jednotky určené k potlačování davu. Skupina nespokojených  se u vchodu do základny dožadovala vydání zraněného muže a jeho převezení do „místní nemocnice“. Po neúspěšném vyjednávání se stále agresivnější občané pokusili vniknout do prostoru základny. Byla aktivována speciální jednotka, která  za pomoci hasičů  vytěsnila burácející dav mimo hranice základny.

 „Takové situace mohou skutečně na místě našeho nasazení nastat a my na ně potřebujeme být připraveni,“ vysvětluje velitel kontingentu Jiří Kývala. A přidává další příklady, které dokreslují možné problémy, které mohou nastat a na jejichž řešení může mnohdy záviset nejen úspěšnost celé mise, ale také bezpečnost a životy všech zúčastněných. Patří sem například kontrola vozidel, jejichž osádky mohou být ozbrojené.

„Já věřím, že vojáci budou dobře připraveni. Někteří už byli na misích v Iráku i Afghánistánu. Za svou prohru bych považoval, kdybych je nedovezl všechny příští rok v lednu domů,“ říká závěrem podplukovník Kývala.

Zdroj: majorka Jana Zechmeisterová

Fotogalerie