Výcvik se nezastavil ani o prázdninách

aktuality142_05_full.jpg
  • 30.8.2012
  • Michal Abrhám

Čas letních prázdnin je pro většinu lidí toužebně očekávaným obdobím, které je spojeno se zábavou, sluníčkem, koupáním a tzv. dobitím pomyslných baterií. Výjimkou v tomto směru nejsou ani vojáci. Výcvik se však u 13. dělostřelecké brigády nezastavil ani v době tzv. okurkové sezóny. Na pořad dne přišla osobní příprava jednotlivce, výcvik v malých jednotkách, zvyšování fyzické připravenosti a speciální tělesná příprava. V těchto intencích probíhal i výcvik příslušníků první palebné baterie 132. dělostřeleckého oddílu. Ti vyměnili těžkou techniku za nože a tyče a ukázali, jak zdatní jsou v bojovém umění Musado. 
„Intenzivní výcvik trval jeden týden a na udržení schopností jsme cvičili pravidelně jednou týdně,“ vysvětlil instruktor prvního stupně Musado svobodník Pavel Jiráň, který celou přípravu u jednotky řídil.

"Musado bylo zavedeno do armády jako jednoznačně funkční systém, který připravuje vojáky na to, aby se dokázali ubránit v jakýchkoliv podmínkách, v jakékoli ústroji a hlavně v každé situaci. Mohou ho použít k vlastní obraně a nebo při plnění úkolu,“ prozradil svobodník Pavel Jiráň, jenž dále upřesnil, že v překladu „Musado“ znamená „cesta válečníka“.

Toto bojové umění vychází z tradičních korejských válečných umění a jeho kořeny sahají až k počátku našeho letopočtu. Velmistrem Musado je Herbert Grudzenski z Německa.

„Musado se v naší armádě skládá ze třech stupňů. Ten první by měli absolvovat všichni vojáci a posluchači vojenských škol. Druhý stupeň je určen pro výsadkáře, průzkumníky, vojenskou policii, piloty a také tělovýchovné náčelníky. Třetí stupeň je pak určen pro všechny specialisty, kteří se zabývají kontrolou výcviku sebeobrany,“ dodal Jiráň.

Musado je vojenský bojový systém sebeobrany a boje zblízka, určený výhradně pro výcvik armády, policie a jiných bezpečnostních složek. Výcvikem povinně procházejí všichni vojáci Armády České republiky, do níž byl tento systém zaveden v roce 1993. Musado nemá žádná přesně daná pravidla. Svým širokým spektrem však poskytuje více než 4000 technik a dovedností, které při dobrém zvládnutí umožní bojovníkovi zastavit útok.

Musado není sport

Musado se liší od ostatních bojových umění hlavně tím, že nikdy nebude bráno jako sport. Jeho účelem je naučit vojáka používat cokoli jako zbraň a rychle ukončit boj. Ten vždy končí smrtí soupeře. „V tomto se prostě sportovat nedá,“ říká instruktor. Dalším rozdílem je hlavně fakt, že Musado je připravené čistě pro ozbrojené složky. Cvičí se s batohem, taktickými vestami, s přilbami a se zbraněmi.

Svobodník Pavel Jiráň je instruktorem od roku 1997 a má už za tu dobu s výcvikem bohaté zkušenosti. „Za ty roky sice nespočítám, kolik lidí mi prošlo rukama, nicméně jsem přesvědčený, že Musado dokážu naučit kohokoli. Člověk totiž nepotřebuje žádné speciální schopnosti ani kondici. Musado sice není tak hezké na pohled jako jiné bojové sporty, ale je stoprocentně funkční,“ uzavřel Jiráň.

Fotogalerie