Výcvik ve speciální tělesné přípravě

aktuality126_02_full.jpg
  • 8.3.2012
  • Michal Abrhám

V týdnu od 20. do 24. února 2012 se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy uskutečnil komplexní polní výcvik baterie řízení palby 132. dělostřeleckého oddílu se zaměřením na speciální tělesnou přípravu.

Výcvik probíhal za řízení instruktorů a pro větší efektivitu byl rozdělen  do dvou částí. V té první získávala třináctičlenná skupina vojáků základní dovednosti ve vojensko-praktickém lezení a v té druhé zbytek baterie ve stejném počtu procvičoval základní cviky a techniky boje z blízka tzv. Musado. Cvičící se naučili připravit improvizovaný prsní a sedací úvazek a zvládli základní balíček lezeckých uzlů, bez nichž si nelze představit úspěšný, ale hlavně bezpečný pohyb po skále. 

Prověřením dovedností příslušníků baterie byl 22. únor. V tento den museli všichni vojáci na cvičném skalním masivu pod Záskalskou přehradou prokázat svoji schopnost ustrojit se do sedacího a prsního úvazku, navázat se na lano a samostatně za použití takzvané osmy slanit dolů. Nesmělo se však zapomínat ani na jištění pomocí  Prusíkova uzlu.

V oblasti boje z blízka se cvičili základní postoje, kryty, údery, kopy a pády. V poslední fázi výcviku byla zvládnuta technika obrany proti bočnímu úderu.

Na závěr komplexního výcviku bylo provedeno přezkoušení ze získaných dovedností. Všichni cvičící dosáhli hodnocení - splnil.

V následujících zaměstnání z tělesné přípravy bude jednotka provádět udržovací výcvik tak, aby mohla plynule navázat na další tématiku následujícího komplexního výcviku, který je plánován na druhé čtvrtletí a jeho cíl bude opět poněkud vyšší než ten předešlý.

Fotogalerie