Žádná mise není snadná

aktuality56_01_full.jpg
  • 4.8.2009
  • Anonym
aktuality56_01_full.jpg

S přáním šťastného návratu se v pátek 3. července 2009 rozloučili hosté slavnostního nástupu na pardubickém Pernštýnském náměstí s vojáky 15. kontingentu AČR odjíždějícími zanedlouho do Kosova k plnění úkolů v misi KFOR. 

S vojáky se oficiálně rozloučili místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták, první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Josef Prokš, zástupce hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, primátor Pardubic Jaroslav Deml a další hosté. Náměstí zaplnili rodinní příslušníci a přátelé odjíždějících vojáků. 

"Situace v Kosovu se výrazně lepší, přesto vaše práce nebude snadná. Přeji vám úspěch a šťastný návrat," řekl nastoupeným vojákům Martin Barták. 

Velitel 15. kontingentu podplukovník Jiří Kývala slíbil hostům i rodinným příslušníkům odjíždějících vojáků, že udělá vše pro to, aby příští půlrok proběhl v klidném duchu a na jeho konci si všichni mohli říci, že za nimi zůstal kus dobré práce. Především však, aby se všichni po splnění úkolu vrátili v pořádku domů. 

Jádro 15. kontingentu AČR v silách KFOR tvoří příslušníci 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Pardubic, velkou částí jsou zastoupeni příslušníci 14. brigády logistické podpory z Pardubic. Kontingent doplňují vojáci z dalších 54 útvarů a zařízení AČR podle potřebné specializace. Z celkového počtu 488 osob tvoří přibližně 8 % ženy, 40 % příslušníků bude v zahraniční misi nasazeno poprvé. 

Ministr obrany Martin Barták v rozhovoru s představiteli kraje a města Pardubice řekl, že mise v Kosovu přechází do nových rozměrů své práce a i když v druhé polovině roku se má stát Česká republika v kosovské misi vedoucím národem, dovede si naše vojenské účinkování představit s polovičním počtem lidí, než tomu je dosud. Tedy přibližně s 250 vojáky. 

Rotace kontingentu začala již 1. července 2009, kdy z kbelského letiště v Praze odletělo do Kosova prvních 43 vojáků. Přesun příslušníků kontingentu bude dále pokračovat po celý červenec a poslední letadlo směr Priština odletí 31. července 2009. 

Ve čtvrtek 2. července 2009 byl kontingent v Pardubicích oficiálně předán do podřízenosti Společného operačního centra MO a proběhlo také nakládání a kontejnerování materiálu a zavazadel. V podvečerních hodinách se v Salesiánském centru pro mládež sešli věřící i nevěřící při krátké bohoslužbě slova, která byla věnována všem vojákům, kteří odlétají do zahraniční mise, ale i těm, kteří svoji misi právě vykonávají.

Zdroj: Miroslav Šindelář a  majorka Jana Zechmeisterová

Fotogalerie